W środę 5 lutego w Oleskim Muzeum Regionalnym oficjalnie otwarto jubileuszową wystawę “30-te Urodziny WTZ w Oleśnie”.
Dobrze, iż Jesteście
Wyciągam rękę i śnię o tym, czego nie dotknę, nie zobaczę z bliska, nie zdołam spełnić. Mam wprawdzie orzeczenie, ale ono nie przeszkadza mi marzyć. Marzyć o wszystkim tym, co nie jest osiągalne w tym schorowanym ciele. Ale mam coś, co czyni mnie takim jak inne osoby, które wyciągają ręce do chmur… Mam takie miejsce w moim mieście, od 30 lat. To Perełka-miejsce rehabilitacji życia, gdzie jesteśmy jedyni, niepowtarzalni i wyjątkowi. Wnosimy do pędzącego świata namiastkę nauki pokory, cierpliwości, innego spojrzenia na życie. Z innej perspektywy.
Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest zło, a serca niepełnosprawnych kochają.
Takimi Bóg nas stworzył – więc tacy jesteśmy potrzebni,
by poprzez nas ludzie zobaczyli cień sensu w bezsensie
– i właśnie po to tu jesteśmy.
Od 30 lat jest dla nas taka bezpieczna przystań w naszym mieście, której na imię Warsztat Terapii Zajęciowej, który narodził się 1 stycznia 1995 r. Miał szczęście do charyzmatycznych kierowników, Czesławy Sulnickiej, która zainicjowała jego powstanie Kazimierza Sosnowskiego, Andrzeja Brockiego oraz Ewy Janiszewskiej-Dandyk, która w grudniu 2004 r. przejęła ster po swoich poprzednikach.
Energicznie przewodzi Warsztatowi, który prowadzi wiele aktywności w licznych pracowniach: artystycznej, manualnej, krawieckiej, introligatorskiej i rękodzieła artystycznego, ceramicznej, kulinarnej, stolarskiej, informatycznej, pedagogicznej, psychologicznej, rehabilitacyjnej i pielęgniarskiej. Tak bogata oferta stwarza możliwości uczestniczenia w rehabilitacji społecznej i zawodowej.
A Perełki oleskiego WTZ dają nam to, co mają najlepszego. Wytwory swojej pracy, które są prezentowane na różnego rodzaju pokazach, kiermaszach, wystawach i aukcjach, cieszących się dużym zainteresowaniem. Zadziwiają pomysłowością i estetyką wykonania. Odzwierciedlają nastroje i przeżycia podopiecznych, a także fachowość opiekunów. To prawdziwe dzieła sztuki, które są owocem twórczego spędzania wolnego czasu, wyrażając ważne przesłanie o roli wyobraźni, optymizmu i nadziei w życiu. Są pokłosiem terapii sztuką –arteterapii.
Podopieczni przychodzą do Warsztatu jako do miejsca pracy i wykonują tu swoje obowiązki, rozwijają swoje umiejętności i zainteresowania poprzez pracę, wspólną zabawę, sport oraz uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym, Od 30 lat Warsztat przygotowuje do życia w środowisku społecznym, uczy komunikacji i dokonywania wyborów, rozwijania umiejętności niezbędnych w życiu, a także poprawia kondycję fizyczną i psychiczną. Osobom, które są gotowe do wejścia na rynek pracy, pomaga w znalezieniu zatrudnienia.
„Syn nauczył się orientacji w mieście”, „córka nabyła umiejętności niezbędne w życiu codziennym”, „moje dziecko chętnie uczestniczy w wolontariacie”, „moja córka gra w teatrze amatorskim” – mówią rodzice, których niepełnosprawne dzieci uczą się samodzielności.
Świętujemy jubileusz 30-lecia WTZ w Oleśnie w formie pięknej wystawy. Dziękuję pracownikom i uczestnikom WTZ Olesno za tak piękną ekspozycję, inwencję twórczą i zaangażowanie. Szczególnie paniom, które zaaranżowały i wykonały tę wystawę: Sylwii Dryndzie i Annie Jeziorek. Z okazji tak zacnego jubileuszu życzymy kierownictwu, kadrze pracowniczej, uczestnikom warsztatów i ich rodzinom zdrowia, pomyślności i dalszego twórczego rozwoju, aby Olesno mogło dalej szczycić się ich osiągnięciami.
Dobrze, iż Jesteście od 30 lat.
Ewa Cichoń
*- Informacja: Oleskie Muzeum Regionalne. Zdjęcia: Joanna Hęcińska – LaiCoti Fotografia.