Niecałą godzinę zajmie mieszkańcom Kielc dojazd do Lotniska Warszawa-Radom, które w czwartek (27 kwietnia) zostanie oficjalnie oddane do użytku po modernizacji. Pojawi się tam także pierwszy samolot. Maszyna przyleci wieczorem z Paryża. Z kolei w piątek (28 kwietnia) samolot zabierze pasażerów do stolicy Francji. Z Kielc do lotniska jest około 80 km. Droga wiedzie głównie ekspresową „siódemką”.
Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej w Kielcach zwraca uwagę na fakt, iż w tej chwili trudno jednoznacznie określić, jaki wpływ na turystykę będzie miała bliska odległość lotniska od stolicy województwa świętokrzyskiego.
– Będzie to wszystko zależało od sposobu wykorzystania tego potencjału. Musimy mieć na uwadze fakt, iż nasze województwo wypada kiepsko, o ile chodzi o turystykę przyjazdową osób zza granicy. Chcemy, aby ten wskaźnik uległ poprawie, dlatego podejmujemy działania, takie jak nawiązanie współpracy z Polskimi Portami Lotniczymi – zauważa.
Marcin Piętak zaznacza, iż otwierane lotnisko będzie najbliżej położonym portem od Kielc.
– To niespełna 80 km. Tę trasę można przemierzyć w niecałą godzinę. Mam nadzieję, iż dobrze wykorzystamy ten fakt – podkreśla.
Lotnisko w Radomiu pierwotnie służyło wojsku. Do rejestrów cywilnych portów lotniczych zostało wpisane w 2014 roku. W 2018 roku Port Lotniczy Radom zgłosił wniosek o upadłość. Majątek przejęło Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które zarządza między innymi lotniskiem Chopina w Warszawie. Modernizacja i przebudowa trwa od 2019 roku. Prace kosztowały dotychczas około 800 mln zł.
Terminal jest gotowy na przyjęcie ok. 3 mln pasażerów rocznie z możliwością rozbudowy do 9 mln. Przebudowana droga startowa i płyta postojowa mają umożliwić obsługę samolotów używanych przez linie czarterowe i niskokosztowe.
Nowy terminal został wyposażony we wszystkie nowoczesne urządzenia, które zapewniają sprawną odprawę i bezpieczeństwo podróżujących.
Jak czytamy w informacji Polskich Portów Lotniczych, lotnisko Warszawa-Radom przejmie część ruchu i odciąży Lotnisko Chopina. Stołeczny port w 2019 roku obsłużył rekordowe, prawie 19 mln pasażerów.
Radomskie lotnisko zostało zaprojektowane do obsługi przede wszystkim samolotów z rodziny airbusów A320 i boeingów 737, ale będzie gotowe przyjąć także większe maszyny.
Droga startowa ma długość 2,5 tys. metrów i szerokość 60 metrów, co daje łączną powierzchnię 150 tys. m2, czyli ok. 7 km pełnowymiarowej autostrady. Mogąca pomieścić choćby do 11 statków powietrznych płyta postojowa otacza terminal, dzięki czemu transfer pasażerów między stanowiskami odprawy, a samolotem będzie znacznie szybszy niż na większości lotnisk w Europie.