W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego uruchomiono nowoczesną pracownię rezonansu magnetycznego. Dotychczas pacjenci szpitala byli przewożeni na badanie do innych placówek.
– Dzięki unikalnej technologii nowy rezonans umożliwia przeprowadzanie badań w pełnym zakresie, bez konieczności wstrzymywania oddechu. Co więcej, aparat działa niezwykle cicho, niemal bezgłośnie, co jest szczególnie istotne podczas badań głowy – zaznacza dr Dobrochna Szczecińska-Brzegowy, kierownik Pracowni Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu im. Żeromskiego.
Jednym z kluczowych atutów urządzenia jest jego szybkość. Dzięki zastosowaniu technologii sztucznej inteligencji czas potrzebny na wykonanie badań różnych obszarów ciała może być skrócony choćby o połowę w porównaniu do tradycyjnych systemów. To oznacza, iż w tym samym czasie będzie można przeprowadzić więcej badań i obsłużyć większą liczbę pacjentów.
Dodatkowym udogodnieniem jest większa średnica otworu wynosząca 70 cm (w starszych modelach to 60 cm), co znacząco poprawia komfort badania. Umożliwia to także skanowanie pacjentów z nadwagą, otyłością czy osób z klaustrofobią.
Prace nad budową pracowni rozpoczęły się we wrześniu, a inwestycja, obejmująca budowę oraz wyposażenie, kosztowała 15,5 mln zł. Środki na realizację projektu pochodziły z budżetu miasta Krakowa.