Jak zwykle na początku roku przychodzi czas, by zapłacić lokalne podatki. W Jaworznie można to zrobić na wiele sposobów, a Urząd Miejski uruchomił jeszcze dodatkową kasę, gdzie można dokonywać płatności.
Właściciele nieruchomości zobowiązani są do opłacania w każdym roku podatku. Decyzje podatkowe trafiły już do mieszkańców. Pierwszą ratę zawsze należy zapłacić do 15 marca, a kolejne do 15 maja, 15 września i 15 listopada. Oczywiście można też zapłacić całość za jednym razem. Podatki lokalne najłatwiej można opłacić po prostu przelewem na indywidualne konto wskazane w decyzjach podatkowych. Osoby, które preferują płatność gotówką lub kartą płatniczą mogą to zrobić w urzędowej kasie. Od 24 lutego do 17 marca w budynku Urzędu Miejskiego przy Placu Górników 5 (Budynek D) uruchomiona została specjalna kasa podatkowa, która ma ułatwić mieszkańcom realizację płatności. Płatności bezgotówkowych można dokonać także w Wydziale Budżetowo-Finansowym przy ul. Sztygarów 17 na Komunie. Nowa kasa na Placu Górników czynna jest codziennie, od poniedziałku do środy w godzinach 7:00-13:30, w czwartki 7:00-14:30, a w piątki 7:00-12:30. Codziennie między 10 a 10:15 przewidziana jest przerwa.
Tradycyjnie też płatności podatkowe można bezpłatnie wykonać w placówkach Poczty Polskiej na terenie Jaworzna – w Centrum, Szczakowej, Byczynie, Jeleniu, na Podwalu, Podłężu oraz Osiedlu Stałym. Kwotę należnego podatku można znaleźć w decyzjach podatkowych dostarczanych do lokali. Urzędnicy przypominają, iż warto zwrócić uwagę na saldo należności umieszczone w decyzji podatkowej. Pokazuje ono czy jesteśmy z płatnościami podatku na bieżąco.

Skorzystaj z Jaworznickiego Portalu Mieszkańca
Urząd Miejski zachęca jaworznian także do korzystania z Jaworznickiego Portalu Mieszkańca (eurzad.um.jaworzno.pl). Dzięki tej platformie nie tylko można dokonywać opłat podatkowych, ale też mieć łatwy dostęp do informacji na temat swoich gminnych płatności. -Warunkiem korzystania z portalu jest złożenie wniosku zamieszczonego na ePUAP-ie o konto na platformie eUrzędu. Następnie pracownicy Urzędu Miejskiego w terminie do 14 dni zweryfikują podane informacje, a wnioskodawca otrzyma dostęp do konta na platformie eUrzędu. Po otrzymaniu na ePUAP-ie informacji z Urzędu Miejskiego o uruchomieniu konta, mieszkaniec będzie mógł sprawdzić wysokość lokalnych podatków, swoje zobowiązania i płatności – informują urzędnicy.
Portal pozwala na dokonywanie opłat online – dokładnie tak, jak podczas zakupów internetowych. Informacja o dokonanej płatności na portalu będzie dostępna w momencie zaksięgowania kwoty na koncie Urzędu Miejskiego. Przy przelewach wykonywanych dzięki platformy pobierana jest prowizja w wysokości 0,59 zł brutto, która trafia do Krajowej Izby Rozliczeniowej.
Na Portalu Mieszkańca można m.in. sprawdzić swoje zobowiązania dotyczące wieczystego użytkowania nieruchomości Gminy i Skarbu Państwa, dzierżaw, podatku od nieruchomości i środków transportowych, mandatów wystawianych przez Straż Miejską oraz opłat za wywóz odpadów komunalnych.
Magdalena Mistarz, naczelnik Wydziału Budżetowo-Finansowego:
– Każdy podatnik może mieć swoje konto na platformie eUrzędu (Portalu Mieszkańca). Jest to platforma internetowa, która stanowi kolejne narzędzie do komunikacji elektronicznej mieszkańca z urzędem. Jest to źródło informacji na temat stanu zobowiązań poszczególnych podatków i opłat wnoszonych do gminy: podatku od nieruchomości od środków transportowych, rolnego, leśnego użytkowania wieczystego, dzierżawy oraz odsetek od zaległości i innych.