Parada drewnianych łodzi. Początek Nocy Świętojańskiej

1 rok temu
Zdjęcie: Parada łodzi drewnianych po Wiśle w Sandomierzu


Parada drewnianych łodzi po Wiśle oraz chrzest trzech z nich rozpoczęły w piątek (23 czerwca) w Sandomierzu obchody Nocy Świętojańskiej, które potrwają do niedzieli.

Łodzie otrzymały imiona: Natalia, Florian i Tadeusz. Armatorem tej ostatniej jest Przemek Dusza z Fundacji 269. Jak powiedział – tradycje flisackie w Sandomierzu pięknie się odradzają, a pływanie na drewnianych łodziach jest niepowtarzalnym przeżyciem.

– Tego trzeba osobiście spróbować. Nie ma to, jak popłynąć sobie Wisłą w dzikie miejsce, rozpalić ognisko, rozbić namiot, przenocować. My w Sandomierzu mamy doskonałe warunki do korzystania z Wisły. Wystarczy popłynąć na drugi brzeg, tam jest zupełnie inaczej, mimo, iż to również Sandomierz – dodał wodniak.

23.06.2023. Sandomierz. Obchody Nocy Świętojańskiej – parada drewnianych łodzi. Na zdjęciu Przemek Dusza Fundacja 269. / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Katarzyna Nierada była matką chrzestną łodzi Tadeusz. Powiedziała, iż odbiera to jako zaszczyt, ponieważ tradycje flisackie są warte kontynuowania ze względu na bogate dziedzictwo. Świadczy o tym chociażby wysoka frekwencja ludzi na tym wydarzeniu oraz ich zainteresowanie tą dziedziną.

Obchody Nocy Świętojańskiej w Sandomierzu kontynuowane będą w sobotę. Od południa na nadwiślańskim bulwarze będą stoiska kół gospodyń wiejskich, natomiast główny program, który potrwa do późnych godzin wieczornych rozpocznie się o godzinie 15.00 przy Bramie Opatowskiej. Stamtąd wyruszy przez starówkę nad Wisłę pochód flisacki.

Obchody tzw. wianków były okazją do odsłonięcia tablicy z nazwą przystani w starym porcie, gdzie cumują drewniane łodzie. Teraz nazywa się ona Napędzani Wisłą, czyli tak, jak sandomierscy wodniacy.


Idź do oryginalnego materiału