Park kieszonkowy na Baranówku z pozytywną opinią komisji

11 miesięcy temu
Zdjęcie: 02.02.2024. Kielce. Park kieszonkowy przy ulicy Janczarskiej. Wizualizacja / źródło: mat. inwestora


Czy prezydent Kielc powinien zawrzeć porozumienie w sprawie budowy parku kieszonkowego przy ul. Janczarskiej? Zdaniem radnych zasiadających w komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami – tak. Rajcy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w tej sprawie.

Projekt pojawi się na najbliższej sesji, 8 lutego. jeżeli radni przyjmą uchwałę, otworzą miastu drogę do zawarcia umowy z Przedsiębiorstwem Inwestycyjno-Budowlanym Samer Sp. z. o.o. w sprawie wybudowania parku kieszonkowego.

W trakcie dzisiejszego (piątek, 2 lutego) posiedzenia komisji radni nie zgłaszali większych uwag zarówno do projektu planowanego parku kieszonkowego, jak i związanej z nim inwestycji mieszkaniowej w rejonie ulicy Janczarskiej i Rajtarskiej. Przedsiębiorstwo zamierza wybudować tam zespół budynków jedno- oraz wielorodzinnych w trybie ustawy lex deweloper.

Zdzisław Łakomiec, przewodniczący komisji oraz radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości jest zdania, iż oba projekty stanowią szansę na zagospodarowanie i rozwój zaniedbanych obszarów w tej części miasta.

– Park kieszonkowy pozwala na zagospodarowanie nieuporządkowanej działki przy ul. Janczarskiej. To przedsięwzięcie jest potrzebne tak dla mieszkańców Baranówka, jak i Szkoły Podstawowej numer 9. Tu inwestor zadeklarował przeprowadzenie remontu, którego zakres ustalono z dyrekcją placówki. To wszystko stanowi wartość dodaną. Z kolei planowana inwestycja wielomieszkaniowa w dłuższej perspektywie jest szansą na rozwój gospodarczy Kielc. Te budynki będą miały cztery kondygnacje, w tym ostatnia cofnięta. Nie widzę w tym przypadku, by przedstawiony projekt miał negatywnie oddziaływać na ład urbanistyczny tej części Kielc – ocenia.

Sławomir Głasek, prezes Przedsiębiorstwa Inwestycyjno-Budowlanego Samer Sp. z. o.o. wyjaśnia, iż w ramach inwestycji wielomieszkaniowej ma powstać 10 budynków wielorodzinnych o wysokości do 13,5 m z maksymalnie 10 lokalami w każdym. Oprócz tego, powstanie też 12 domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej o wysokości do 7 m, czyli dwóch kondygnacji. Łącznie na terenie o powierzchni 11,5 tys. m/kw. ma być wybudowane 110 mieszkań.

– Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje m.in. dla rejonu ul. Janczarskiej i Rajtarskiej powstał w 2008 roku. My nie likwidujemy terenów zielonych. Chcemy tylko inaczej zagospodarować obszar, który miasto przeznaczyło kiedyś pod zabudowę mieszkaniową. kilka zmieniamy. Nasze budynki byłyby tylko 1,5 m wyższe od tych istniejących w tym rejonie. Z kolei intensywność zabudowy jest mniejsza niż pozwala nam na to istniejący plan, ponieważ moglibyśmy zbudować tu choćby 130 lokali mieszkalnych w 65 segmentach jednorodzinnych w zabudowie szeregowej – stwierdza.

Z kolei Artur Hajdorowicz, dyrektor wydziału urbanistyki i architektury w kieleckim ratuszu dodał, iż projekt nowego osiedla urbanistycznie oraz kompozycyjnie stanowi kontynuację zabudowy, która zaczyna się przy ul. Wybranieckiej. – Z tym, iż „schodkowo” zmniejszającą się wysokością – mówi.

Tymczasem część mieszkańców osiedla zapowiada, iż będzie dalej protestować przeciwko nowym inwestycjom wielomieszkaniowym w tej części Kielc.

Przypomnijmy, iż uchwała w sprawie parku kieszonkowego po raz pierwszy została przedstawiona radnym podczas listopadowej sesji rady miasta w 2023 roku. Jednak zdjęto ją z porządku obrad. Powodem było pismo mieszkańców osiedla, którzy zwrócili się z apelem o wstrzymanie się z podejmowaniem decyzji w tej sprawie. Uchwała wróciła na sesji grudniowej. Jednak po długiej dyskusji oraz szeregu wątpliwości większość radnych zdecydowała o zdjęciu tego punktu z porządku obrad.

Zgodnie z propozycją inwestora, na działce przy ul. Janczarskiej ma powstać plac zabaw, ławki, altany z miejscami na grilla oraz stoliki do gry w szachy. Oprócz utworzenia parku kieszonkowego, deweloper deklaruje też sfinansowanie przebudowy fragmentu ul. Janczarskiej od strony ul. Chodkiewicza (bez budowy połączenia z ul. Ściegiennego) oraz remont Szkoły Podstawowej numer 9 przy ul. Adolfa Dygasińskiego.

Ostateczna decyzja w sprawie parku kieszonkowego i związanego z nią wniosku o lokalizację inwestycji deweloperskiej zapadnie w czwartek, 8 lutego.

Idź do oryginalnego materiału