To miejsce, które przyciąga spacerowiczów z najbliższej okolicy, ale także turystów. A przede wszystkim jest wygodnym, urokliwym i bezpiecznym przejściem dla okolicznych mieszkańców, także tych o ograniczonej sprawności ruchowej. Park Leśny na Oksywiu, inwestycja zrealizowana w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gdynia, po raz kolejny został doceniony. Przedstawiciele Laboratorium Innowacji Społecznych odebrali wyróżnienie regionalnego etapu konkursu Lodołamacze 2024.
Park Leśny na Oksywiu – inwestycja zrealizowana przez Laboratorium Innowacji Społecznych – została uhonorowana wyróżnieniem w kategorii „Przyjazna przestrzeń – dostępność” w regionalnym etapie konkursu Lodołamacze 2024. Kapituła nagrody doceniła nieszablonowe rozwiązania i inkluzywny charakter przedsięwzięcia. Wręczenie nagród odbyło się 5 września na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego – Copernicanum w Bydgoszczy.
Cieszymy się, gdyńskie działania zostały docenione, ale przede wszystkim cieszy fakt, iż rozwiązanie to istotnie zmienia na lepsze życie mieszkańców okolicy. Wiele wyzwań jeszcze przed nami, dlatego nie zwolnimy tempa – mówi wiceprezydent Gdyni Tomasz Augustyniak.
Park Leśny to jedna z inwestycji zrealizowanych w ramach Gminnego Program Rewitalizacji (GPR) Miasta Gdynia na lata 2017-2026. Działanie zakładało integrację Oksywia dolnego i górnego poprzez utworzenie traktu oraz parku leśnego pomiędzy ulicami Żeglarzy i Bosmańską. Podczas konsultacji prowadzonych na tym obszarze, mieszkańcy zwracali uwagę, iż w celu zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych, pokonują ponad 30-metrową różnicę wysokości między dwoma częściami dzielnicy pieszo, przez las.
Przejście było niewygodne, niebezpieczne i wykluczające osoby ze szczególnymi potrzebami. Park Leśny jest odpowiedzią na te problemy. Głównym założeniem było stworzenie bezpiecznego i dostępnego sposobu powiązania dwóch części dzielnicy. Pomimo skomplikowanych warunków wyjściowych, jakim były znaczne nachylenie zbocza, bliskie sąsiedztwo terenów osuwiskowych i gęste zadrzewienie, udało się wprowadzić rozwiązania, które umożliwiają pokonanie ponad 30 m wysokości osobom o różnej sprawności i kondycji, w sposób komfortowy i bezpieczny. Ujawniono też potencjał rekreacyjny lasu, który z przestrzeni postrzeganej jako niebezpieczna stał się uczęszczaną trasą spacerową – mówi Bianka Witkowska, kierowniczka Działu Inwestycji Laboratorium Innowacji Społecznych.
Za koncepcję, wybraną w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, ogłoszonym przez LIS, odpowiedzialna jest gdańska Pracownia Projektowa Kaja Pobereżny w składzie arch. Kaja Pobereżny, arch. Michał Podgórczyk, arch. Bogna Olejarz oraz arch. Agnieszka Mrozek. Za projekt budowlany i wykonawczy odpowiada Autorska Pracownia Architektury CAD sp. z o.o. w składzie arch. Krzysztof Popiński, arch. Martyna Sawicka oraz arch. Anna Jackiewicz.
Kampania na rzecz osób z niepełnosprawnościami Lodołamacze propaguje ideę likwidacji barier oraz aktywizację osób z niepełnosprawnością do pełnoprawnego funkcjonowania w życiu codziennym. Organizowana jest przez Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON. Odbywa się pod patronatem honorowym małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
GŁOSUJ NA GDYŃSKĄ REWITALIZACJĘ W REGIOSTARS
Warto pamiętać, iż to kolejne wyróżnienie dla Parku Leśnego w Gdyni. W ostatnich miesiącach inwestycja ta zdobyła nagrodę m.in. w konkursie Lider Dostępności 2024. Co więcej, w tej chwili gdyńska rewitalizacja jest w finale konkursu organizowanego przez Komisję Europejską, REGIOSTARS. Zwycięzcę wyłoni jury podczas gali 9 października w Brukseli, ale równolegle trwa głosowanie publiczności – do 8 października każdy może oddać głos na program Gdynia OdNowa za pośrednictwem strony internetowej https://tinyurl.com/glosujenaGdyniaOdNowa.
Ksenia Pisera|
UM Gdynia