Pasta pomoże w odświeżeniu najstarszej świątyni w Końskich

2 miesięcy temu

Rozpoczął się remont najstarszej świątyni w Końskich czyli kolegiaty Świętego Mikołaja. Aby zachować walory zabytku, czyszczenie kamienia, z którego jest zbudowana, musi odbywać się manualnie.

Jak informuje ksiądz dziekan Jacek Wieczorek, mycie elewacji rozpoczęto od najstarszej 500-letniej części świątyni.

– Ta część obejmuje prezbiterium świątyni, czyszczona jest elewacja południowa, wschodnia oraz północna – wymienia.

W elewacji ukryte są pojedyncze kamienie z łacińskimi napisami, pochodzącymi z pierwszej średniowiecznej świątyni, którą ufundował Iwo Odrowąż. Z uwagi na autentyczność zabytku i jego wiek świętokrzyski konserwator zabytków odradził czyszczenie popularną metodą piaskowania, by nie pozbawić kamienia charakteru, a jednak dać efekt odświeżenia. Zdecydowano się na czyszczenie chemiczne, które daje subtelniejszy rezultat ale też jest bardziej wymagające.

– Na kamień manualnie nakładana i rozprowadzana jest pasta, a potem spłukiwana woda w wysokiej temperaturze 80-90 stopni Celsjusza. Wielką sztuką jest zachowanie efektu czyszczenia na dłużej i tu wykonawca gwarantuje nam, iż dzięki takiej technice będzie to możliwe – zaznacza ksiądz Wieczorek.

25.07.2024. Końskie. Kolegiata Świętego Mikołaja / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

Odnowa zewnętrznych murów prezbiterium ma się zakończyć w listopadzie tego roku. Pozostała część kolegiaty, czyli dzwonnica i część zachodnia musi poczekać na zgromadzenie przez parafię kolejnych funduszy.

Gospodarze świątyni w planie mają odrestaurowanie witraży, a także budowa systemów odwodnienia fundamentów.

Remont możliwy jest dzięki dofinansowaniu nieco ponad 1 mln zł z Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Przypomnijmy, iż kolegiata Świętego Mikołaja to kościół późnogotycki, jeden z najstarszych zabytków w Końskich, wybudowany w latach 1492–1520 na miejscu kościoła romańskiego ufundowanego przez Iwo Odrowąża. W latach 1902–1903 kościół został rozbudowany od strony zachodniej, a projektantem był architekt Wacław Popławski. W 1913 roku została wzniesiona wieża z zegarem i trzema dzwonami


Idź do oryginalnego materiału