Perła baroku – Bazylika Mniejsza w Legnickim Polu

1 tydzień temu

Znajdujemy się w Legnickim Polu, przed Bazyliką Mniejszą pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej. Jest to perła baroku, 18-wieczna świątynia, która była częścią zespołu klasztornego. Tutaj przed laty sprowadzono benedyktynów, którzy mieli zachęcić ludność ewangelicką, aby powrócili lub przeszli na stronę katolicką. Przepiękna świątynia, wspaniały obiekt. Zachęcamy do odwiedzenia Legnickiego Pola, szczególnie do zwiedzenia tej świątyni, zapoznania się z bogactwem historii i wspaniałego wyposażenia barokowego – powiedział Mariusz Garbera, kierownik Wydziału Rozwoju i Promocji Gminy Legnickie Pole.

Historia bitwy legnickiej upamiętniona jest również w naszym Kościele Parafialnym, a także w Bazylice w Legnickim Polu, pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętej Jadwigi Śląskiej. Mówi się o niej wiele, ponieważ matka naszego księcia chciała, aby miejsce męczeńskiej śmierci jej syna zostało upamiętnione. Na jej życzenie powstał kościół, a później ta Bazylika – mówi Iwona Nosko-Sulkowska, kierownik oddziału Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.

Obok kościoła rośnie potężna lipa, pod którą, według legendy, pochowano głowę księcia Henryka.

Oczywiście, w Bazylice warto zobaczyć freski autorstwa Kosmy Damiana Assama. To jedyne takie freski w Polsce. Upamiętniona jest w nich bitwa, scena odnalezienia zwłok księcia Henryka i ważna informacja o tym, iż księżna Jadwiga podarowała mnichom relikwie Krzyża Świętego. Mnisi czuli się ogromnie zobowiązani, więc gdy tylko nadarzyła się okazja, powrócili tu na początku XVIII wieku. Właśnie o tym okresie mówimy, bo Bazylika jest już w stylu barokowym – mówi Iwona Nosko-Sulkowska.

Rzeźby umieszczone na fasadach i we wnętrzu kościoła oraz zdobienia ołtarzy bocznych i Prospektu Organowego wykonał niemiecki rzeźbiarz. Scenę odnalezienia zwłok Henryka Pobożnego przez św. Jadwigę stworzył flamandzki malarz, a polichromie na podniebieniach sklepień namalował bawarski artysta.

-Warto zwrócić uwagę na obraz w ołtarzu głównym, przedstawiający scenę odnalezienia zwłok księcia. Namalował go Franciszek de Baker, Flamandczyk, który osiedlił się we Wrocławiu. W ołtarzu głównym możecie państwo dostrzec w krzyżu, na który wskazują aniołki, relikwie Krzyża Świętego – dodała Iwona Nosko-Sulkowska.

Bazylikę można zwiedzać od środy do soboty w godzinach od 11:00 do 17:00 oraz w niedzielę od 14:00 do 17:00. W celu zwiedzania Kościoła należy najpierw udać się do Muzeum Bitwy Legnickiej i tam zgłosić chęć wizyty w Bazylice.

Idź do oryginalnego materiału