Piękne palmy wielkanocne opanowały rynek w Lipnicy Murowanej. To już 65. edycja słynnego konkursu [ZDJĘCIA]

8 miesięcy temu
Zdjęcie: palmy wielkanocne


Mają kilka, kilkanaście, a choćby kilkadziesiąt metrów wysokości i dosłownie sięgają nieba. Kolorowe, bogato przyozdobione i co najważniejsze, wykonane własnoręcznie palmy wielkanocne wypełniły Lipnicę Murowaną podczas już 65. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego.

Najstarszy tego typu konkurs w Polsce sprawił, iż Rynek w Lipnicy wypełnił się tłumami odwiedzających, którzy przybyli zobaczyć efekty kultywowania tej lipnickiej tradycji.

Jak przyznają, widok tak pięknych palm potrafi zaprzeć dech w piersiach.

Tradycja i zasady konkursu wskazują, iż każda z przygotowanych palm musi być wykonana własnoręcznie, z m.in. wikliny, jałowca czy bukszpanu i ozdobiona bibułowymi kwiatami oraz nie można użyć przy jej tworzeniu żadnych metalowych elementów.

Kluczową zasadą jest to, iż każda z nich może brać udział w zawodach tylko wtedy, jeżeli zostanie postawiona do pionu wyłącznie siłą ludzkich rąk. To sprawia, iż podczas jej stawiania oglądającym towarzyszą ogromne emocje. Szczególnie w przypadku palm mających ponad 20 metrów, bo trzeba zrobić to umiejętnie, tak aby plama się np. nie złamała.

Sam konkurs wiąże się z lipnicką tradycją. Plamy mające kilkanaście i kilkadziesiąt metrów robią wrażenie, ale te kilkumetrowe również są okazałe i przy ich tworzeniu zaangażowane są całe rodziny, od kilkuletnich dzieci po seniorów. Wykonanie palm trwa niekiedy choćby kilka miesięcy, a w dniu konkursu są wspólnie przez nich przynoszone na lipnicki Rynek.

Konkursowi towarzyszą występy regionalnych zespołów, warsztaty wykonywania palm, jarmark wielkanocny i możliwość zwiedzania lokalnych zabytków. Całość o godzinie 17:00 zakończy koncert akordeonowy 'W odsłonie klasyki” w wykonaniu Bartłomieja Widełki.

Idź do oryginalnego materiału