Podstawą harcerstwa jest wspólnota. Spotykają się tam ludzie o podobnym spojrzeniu na świat. W zespołach realizują swoje cele., chcą razem ciekawie spędzać czas, robiąc przy tym też coś dla innych. Gościem Poranka Radia Fiat był hm. Przemysław Kowalski, zastępca komendanta Hufca ZHP Częstochowa, który mówił o harcerstwie oraz pielgrzymce na Jasną Górę.
Tegoroczne hasło pielgrzymki ZHP na Jasną Górę to „Chcę iść za Tobą”. Po raz 28 harcerze z całej Polski będą uczestniczyć w Mszach św. czy Apelu Jasnogórskim. Jak istotną rolę odgrywa pielgrzymka w życiu każdego harcerza, wyjaśnia hm. Przemysław Kowalski:
– Pielgrzymka ZHP na Jasną Górę ma swoje początki w przeszłości, nie były to jednak pielgrzymki formalne. Od blisko trzydziestu lat, harcerki i harcerze spotykają się w sanktuarium, aby podsumować bieżący rok oraz rozmawiać o kolejnym, ponieważ rok harcerski trwa mniej więcej tyle samo co rok szkolny. Cieszy mnie termin pielgrzymki w okolicy Dnia Matki. Kiedyś była to tradycyjna data wydarzenia, jednak z czasem ewoluowała. Ta pielgrzymka ma niezwykły wymiar, jej uczestnicy zawsze podkreślają wagę przeżyć duchowych. Jasna Góra nakreśla sens tej podróży. W Apel Jasnogórski wpisana jest dewiza Jestem, Pamiętam, Czuwam… To właśnie czuwanie wybrzmiewa u harcerzy najgłośniej.
Oprócz modlitwy, podczas pielgrzymki na Jasnej Górze, odbędą się również liczne zajęcia dla harcerzy oraz warsztaty:
– Pielgrzymka ma formę biwakową, rozpoczynamy ją od tradycyjnej pobudki. Po porannej rutynie odbędzie się rozbudowana część warsztatowa, dzięki uprzejmości przyjaciół zorganizujemy aż sześć bloków warsztatowych. Przyjedzie do nas m.in. specjalistyczny zastęp „Maha” z Chorzowa. Będzie to tzw. mobilna harcówka, warto to zobaczyć. Przeplatamy harcerstwo z wychowaniem duchowym. Odbędzie się również gra terenowa, zajęcia plastyczne oraz warsztaty liturgiczne dla drużyn. Pierwszy raz w historii pielgrzymki, w sali papieskiej odbędzie się Festiwal Piosenki Harcerskiej i Religijnej. Po obiedzie odbędzie się najważniejszy punkt pielgrzymki, jakim jest Msza Święta w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem wielkiego przyjaciela harcerzy, arcybiskupa Wacława Depo. Bardzo cieszy nas, iż mimo napiętego grafiku znalazł czas dla naszych pielgrzymów. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy obrazek, to symboliczny gest.
Zapisy na pielgrzymkę są już niestety zamknięte, ale czy osoby „z zewnątrz” mogą również w niej uczestniczyć? Tę sprawę wyjaśnia hm. Przemysław Kowalski:
– Jak najbardziej. Zapisy to kwestia formalna dla przyjezdnych, trzeba zamówić posiłki, zorganizować miejsce biwakowe. Należy wspomnieć w tym miejscu o pracy trzydziestu wolontariuszy z Hufca ZHP Częstochowa, dziewięciu osób komendy i ponad dwudziestu ze sztabu organizacyjnego. Znacząco wspierają oni organizację wydarzenia. Formalne zapisy są już zamknięte, jednak zachęcamy do wspólnego uczestnictwa w Drodze Krzyżowej czy Apelu Jasnogórskim. Wszystkie punkty programu są dostępne na naszej stronie internetowej www.pielgrzymka.zhp.pl Zachęcamy do obserwowania i bycia z nami.
Kolejnym ważnym wydarzeniem dla ZHP, to Zjazd Hufca Częstochowa, które odbędzie się 3 czerwca. Spotkanie organizowane jest co cztery lata. Zjazd ma na celu podsumowanie kadencji władz, czyli komendanta, komendy hufca, komisji rewizyjnej oraz wybór władz na nową czteroletnią kadencję. Zgodnie z zapisami statutu ZHP, Zjazd Hufca jest jego najwyższą władzą.