Qair, europejska niezależna firma zajmująca się odnawialnymi źródłami energii, ogłasza budowę swojej pierwszej stacji tankowania wodoru (HRS) we Francji. Stacja, która ma zostać uruchomiona do końca roku, znajdzie się w strefie aktywności gospodarczej Méridienne w Béziers, na południu Francji, dostarczając do 600 kg wodoru odnawialnego dziennie. Będzie ona obsługiwać głównie lokalną flotę autobusów publicznych. Wodór będzie wytwarzany w ramach projektu Hyd’Occ realizowanego przez Qair w partnerstwie z AREC Occitanie w Port-la-Nouvelle.
Stacja Béziers jest kluczowym węzłem „Korytarza H2”, inicjatywy prowadzonej przez region Occitanie, wspieranej przez Europejski Bank Inwestycyjny i Unię Europejską za pośrednictwem Connecting Europe Facility (CEF).
Inicjatywa ta ma na celu dekarbonizację europejskiego transportu towarowego na południowym krańcu korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) Morza Północnego do Morza Śródziemnego, wykorzystując wodór pozyskiwany z odnawialnych źródeł energii.
Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T) jest sama w sobie polityką Unii Europejskiej, której celem jest planowanie i rozwijanie płynnej, wydajnej i wysokiej jakości multimodalnej sieci transportowej w całej UE.
Poza tą francuską inicjatywą Qair realizuje również projekt infrastruktury wodorowej na Islandii. Projekt Blær, zainicjowany zakupem dwóch stacji tankowania wodoru dla samochodów ciężarowych i osobowych w obszarze Wielkiego Reykjavíku, doprowadzi do powstania czterech kolejnych stacji w Reykjavíku, Akureyri, Egilsstaðir i Freysnes w ciągu najbliższych trzech lat. Qair rozwija zakład elektrolizy wodoru o mocy 2 MW w Grundartangi, kluczowym centrum przemysłowym na Islandii jako część inicjatywy elektrolizy na większą skalę.