Pierwsza stacja tankowania wodoru we Francji

1 tydzień temu

Qair, europejska niezależna firma zajmująca się odnawialnymi źródłami energii, ogłasza budowę swojej pierwszej stacji tankowania wodoru (HRS) we Francji. Stacja, która ma zostać uruchomiona do końca roku, znajdzie się w strefie aktywności gospodarczej Méridienne w Béziers, na południu Francji, dostarczając do 600 kg wodoru odnawialnego dziennie. Będzie ona obsługiwać głównie lokalną flotę autobusów publicznych. Wodór będzie wytwarzany w ramach projektu Hyd’Occ realizowanego przez Qair w partnerstwie z AREC Occitanie w Port-la-Nouvelle.

Stacja Béziers jest kluczowym węzłem „Korytarza H2”, inicjatywy prowadzonej przez region Occitanie, wspieranej przez Europejski Bank Inwestycyjny i Unię Europejską za pośrednictwem Connecting Europe Facility (CEF).

Inicjatywa ta ma na celu dekarbonizację europejskiego transportu towarowego na południowym krańcu korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) Morza Północnego do Morza Śródziemnego, wykorzystując wodór pozyskiwany z odnawialnych źródeł energii.

Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T) jest sama w sobie polityką Unii Europejskiej, której celem jest planowanie i rozwijanie płynnej, wydajnej i wysokiej jakości multimodalnej sieci transportowej w całej UE.

Poza tą francuską inicjatywą Qair realizuje również projekt infrastruktury wodorowej na Islandii. Projekt Blær, zainicjowany zakupem dwóch stacji tankowania wodoru dla samochodów ciężarowych i osobowych w obszarze Wielkiego Reykjavíku, doprowadzi do powstania czterech kolejnych stacji w Reykjavíku, Akureyri, Egilsstaðir i Freysnes w ciągu najbliższych trzech lat. Qair rozwija zakład elektrolizy wodoru o mocy 2 MW w Grundartangi, kluczowym centrum przemysłowym na Islandii jako część inicjatywy elektrolizy na większą skalę.

Idź do oryginalnego materiału