Pierwszy dzień Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich za nami

podhaleregion.pl 4 miesięcy temu

Pierwszy dzień Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich za nami

Mistrzostwa Podhala w Powożeniu

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem tradycyjnie już zainaugurowały Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki, które pomimo upału przyciągnęły na Górną Rówień Krupową wielu obserwatorów. W uroczystym rozpoczęciu Mistrzostw wzięli udział Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, zastępcy burmistrza Iwona Grzebyk-Dulak i Bartłomiej Bryjak oraz sekretarz Marek Możdżeń. Uczestnicy mistrzostw rywalizowali w kilku kategoriach zaprzęgów tradycyjnych oraz sportowych. Tytuł Fiakra Roku 2024 powędrował do Bartosza Bachledy-Dorcarza.

Konkurs na Dziecięcy Plakat Festiwalowy rozstrzygnięty

Na scenie plenerowej wioski festiwalowej na Górnej Równi Krupowej rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na dziecięcy plakat festiwalowy, na który wpłynęło 27 prac.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są “Obrzędy i zwyczaje mieszkańców Karpat i górali całego świata” i to one właśnie w kolorowy i ekspresyjny sposób zostały przedstawione przez dzieci i młodzież biorące udział w konkursie.

Jury pod przewodnictwem zastępcy burmistrza Iwony Grzebyk-Dulak najbardziej spodobały się i zostały nagrodzone prace: I miejsceStanisław Leks, 8 lat, POSA, II miejsceNatalia Kunc, 8 lat, Zespół Szkół im. C. Kamińskiego w Dąbrowie Chełmońskiej, III miejsce ex aequo:Gabriela Galica, 17 lat, Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem i Maria Gucwa, 7 lat, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łużnej.

Wyróżnienia otrzymali: Topór-Huciańska Zofia, 8 lat, Frączysty Tadeusz, 7 lat, Ziemba-Jasińska Faustyna, 8 lat, Rogus Aniela, 8 lat, Zajączkowska Zuzanna, 13 lat, Palider Wojciech, 13 lat.

Wszystkie prace są prezentowane na wystawie w wiosce festiwalowej na Górnej Równi Krupowej.

Dzień Górali Polskich i rekord w tańcu zbójnickim

Pierwszy dzień Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich należy do górali polskich. Rozpoczął go koncert “Mali Górale”, podczas którego zaprezentowali się laureaci XV Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich “Złote Kierpce”.

Na plenerowej scenie festiwalowej wystąpiły zespoły “Mali Mianiowianie” z Maniów, “Ślebodni” i “Zawaternik” z Leśnicy Groń oraz “Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej, które skradły serca licznie zgromadzonej publiczności. Oklaskom nie było końca.

Swoje dziedzictwo zaprezentowało także starsze pokolenie najznakomitszych góralskich kapel i zespołów ludowych. Wystąpili: Zespół Regionalny „Słopnicki Zbyrcok”, Zespół Regionalny „Dolina Popradu” z Piwnicznej, Zespół Pieśni i Tańca „Meszna”, Zespół Regionalny „Dolina Mszanki” i Zespół Regionalny „Krzesany” z Cichego.

Nieodzownym punktem programu Dnia Górali Polskich jest Rekord w tańcu zbójnickim prowadzony przez Dziecięcy zespół im. Klimka Bachledy. Także i tym razem młodzi górale o wielkim sercu zbierali pieniądze na Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem.

Trebunie Tutki w koncercie „Na Folkową Nutę”

Największą atrakcją dzisiejszego dnia festiwalowego, wyczekiwaną przez miłośników folkloru, był Koncert na Folkową Nutę, podczas którego zaprezentował się zespół Trebunie Tutki. To właśnie na zakopiańskim festiwalu zespół obchodził jubileusz 30 lat na scenie!

Z tej okazji zespół został uhonorowany Nagrodą Samorządu Województwa Małopolskiego Brązowym Medalem Polonia Minor za wyjątkową działalność na rzecz Małopolski. Medal wręczyli radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Piczura, burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz wraz z zastępcą Iwoną Grzebyk-Dulak oraz naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak.

Rozpoznawalny w Europie styl zespołu ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne sięgające ponad stu lat i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Uczyniły one z Trebuniów Tutków ambasadorów Podhala i polskiej kultury na całym świecie. Jamajka, Gruzja czy Londyn – wszędzie tam Trebunie Tutki ze swym charyzmatycznym i sympatycznym liderem Krzysztofem Trebunią Tutką są znani i lubiani.

Jutro na folkową nutę zagrają inni ulubieńcy polskiej i nie tylko publiczności – Zakopower. Zapraszamy na koncert o godzinie 20.00, a wcześniej na wszystkie wydarzenia bogatego programu festiwalowej soboty.

Idź do oryginalnego materiału