Pierwszy dzień z Tygodnia Bibliotek

1 tydzień temu

Tydzień Bibliotek dopiero się zaczął, a już 8 maja świdnicka Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna przygotowała wiele atrakcji: warsztatów, wystawy i spotkań. Filia nr 3 zabiera nas w przeszłość, Biblioteka Główna w świat gier elektronicznych i relaksu, a Filia nr 1 w świat sportu i pasji.

Biblioteka Główna

Od 8 do 15 maja, w godz. 13.00-17.00, w MediaStrefie MPBP, po uprzednim zapisaniu się, można zagrać w gry elektroniczne. Młodsi gracze mogą spróbować sił w retro grach z lat 80. m.in. Super Mario Bros, Galaxian, Pacman, czy nowszych jak np. Angrybirds. Starsi mogą sprawdzić się w grach na konsolę PS4. MediaStrefa dysponuje tysiącem gier na konsolę Nintendo, które powstały w przeciągu trzech dekad.

Również między 8 a 15 maja można przynieść do MediaStrefy filmy na DVD, gry PC i PS, audiobooki oraz muzykę na CD, z których się już nie korzysta, w ramach akcji Zero waste, czyli dawania drugiego życia „multimediom”.

Dzisiaj, o godz. 17.00, w Galerii Biblioteki rozpocznie się spotkanie dla kobiet „Chwila dla ciebie”, które prowadzi Grażyna Amrosz-Łomnicka, literatka, miłośniczka sztuki i poezji. A o godzinie 18.00 zaplanowano spotkanie Klubu płytowego „Igła” dla melomanów propagujących muzykę analogową.

W kolejnych dniach Biblioteka przy ul. Niepodległości 13 zaoferuje: 9 maja o godzinie 10.00 spotkanie kreatywne dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych pt. „Barwna Biblioteka”; 10 maja o godzinie 10.00 zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 6 i 7 szkół podstawowych pt. „Strażnicy czasu” oraz o godzinie 18.00 wernisaż wystawy uczestników Ośrodka Terapii i Rozwoju; 13 maja o godzinie 17.00 spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim; 14 maja o godzinie 17.00 spotkanie z mieszkańcami Świdnika pt. „Miasto moje, a w nim… Wspomnienia z miasta marzeń i wolności”; 15 maja o godzinie 17.00 spotkanie autorskie dla dzieci i rodziców z Dariuszem Rekoszem, pt. „Szkoła detektywów”.

Filia nr 1

Od 8 maja aż do 15 maja w Filii nr 1 można obejrzeć wystawę koszulek piłkarskich klubu FC Barcelona. To druga edycja wystawy, podczas której Paweł Bucoń prezentuje zgromadzone przez lata cenne pamiątki, również publikacje i artykuły o znanym klubie piłkarskim, bilety na mecze i proporczyki.

Właściciel ponad 230 eksponowanych koszulek chętnie opowiada o początkach swoje pasji, o klubie FC Barcelona i ludziach poznanych dzięki powstaniu kolekcji. Dla kolekcjonera z każdą koszulką związana jest jakaś historia.

Dodatkową atrakcją związaną z wystawą, będzie spotkanie z Patrykiem Małeckim, piłkarzem, wielokrotnym reprezentantem Polski w mistrzostwach Europy i świata, które odbędzie się 9 maja o godz. 16.30.

Filia nr 1 przy ul. Ratajczaka 7 zaprasza również 10 maja o godzinie 18.00 na koncert na Hang Drum w wykonaniu Kamila Adacha oraz 14 maja o godzinie 16.30 na zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat, pt. „Lego Mindstorms Robot EV3. Do czego może się przydać robot w bibliotece?”.

Filia nr 2

Filia nr 2 przy ul. Piłsudskiego 6A organizuje 10 maja o godzinie 17.00 wernisaż wystawy „Świdnik moje miasto”, prezentującej twórczość najmłodszych. 15 maja o godzinie 17.00 w czasie „Niezapomnianego wieczoru literackiego” zaznajomi z twórczością lokalnych artystów.

Filia nr 3

Od 8 maja w Filii nr 3 można oglądać wystawę zdjęć pokazujących jak Świdnik się zmieniał w miarę swojego rozwoju. Zgromadzone zdjęcia zebrała Elżbieta Denis, która wraz z Joanną Swachą-Brodą w 2017 roku wydała książkę „Mojemu Miastu. Początki Świdnika w fotografii”.

Zestawione zdjęcia pokazują jak modernizowały się w Świdniku konkretne budynki lub miejsca w ciągu dekad. Można zobaczyć tam zdjęcia od początków rozbudowy miasta, aż do lat 90.

– Serdecznie zapraszamy starszych do podróży w czasie – zachęca Katarzyna Ciołek z Filii nr 3. – Zobaczycie stary i nowy Świdnik. Sprawdzicie czy pamiętacie. Łezka się wam zakręci w oku.

– A młodszych zapraszamy do poznania jak się zmieniało miasto na przestrzeni lat – dodaje Magdalena Antończak, kierowniczka Filii nr 3.

Wystawę zdjęć można będzie oglądać przez Tydzień Bibliotek w godzinach otwarcia Filii nr 3.

Filia nr 3 proponuje jeszcze: 9 maja o godzinie 16.00 „Warsztaty na czasie”, czyli spotkanie na temat zdrowia; 10 maja o godzinie 10.00 „Dzieciaki na czasie”, spotkanie dla dzieci; 13 maja o godzinie 15.00 turniej układania puzzli; 14 maja o 10.30 w ramach akcji: „Biblioteki na czasie” spotkanie dla dzieci, a 15 maja o 15.00 turniej planszówek.

ek

Idź do oryginalnego materiału