Stowarzyszenie Inicjatywa Świętokrzyska podsumowało pierwszy rok swojej działalności. Pomysłodawczynią i prezesem organizacji jest Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Na Placu Artystów w Kielcach w piątkowe popołudnie kilkudziesięciu członków i sympatyków stowarzyszenia spotkało się z mieszkańcami, by podsumować ostatnie dwanaście miesięcy działalności. Nie zabrakło urodzinowego tortu i życzeń na dalszy okres funkcjonowania.
Renta Janik podkreśla, iż miniony rok był intensywnym okresem, kiedy stowarzyszenie zorganizowało i włączało się w wiele zadań.
– To był czas kiedy mogliśmy wspólnie z wieloma osobami, członkami stowarzyszenia, a także naszymi sympatykami być tam, gdzie nas potrzebowano. Organizowaliśmy szereg akcji charytatywnych dla potrzebujących, a także inicjatyw społecznych. Zorganizowaliśmy m.in. także akcję „Murem za polskim mundurem”, podczas której solidaryzowaliśmy się i pokazywaliśmy jedność ze służbami mundurowymi broniącymi polskiej granicy. Dzisiejsze świętowanie naszego skromnego jubileuszu wspólnie z przyjaciółmi jest wyjątkowym przeżyciem. Chcemy inspirować innych do aktywności społecznej, ponieważ warto to robić – dodaje.
Prezes stowarzyszenia Inicjatywa Świętokrzyska podkreśla, iż jego członkowie są zaangażowani w upamiętnianie ważnych postaci dla regionu, czego przykładem jest upamiętnienie założyciela szpitalika dziecięcego w Kielcach dr. Władysława Buszkowskiego.
Historyk, profesor Urszula Oettingen, jedna z ekspertek stowarzyszenia Inicjatywa Świętokrzyska przypomina, iż dr Buszkowski to niezwykle zasłużona dla Kielc postać.
– Poza założeniem szpitala, doktor Władysław Buszkowski angażował się także w propagowanie higieny wśród ludności, zajmował się dziećmi i ubogimi. Doktor był także oficerem, który w trakcie wojny polsko-bolszewickiej służył w 4. Pułku Piechoty Legionów. W związku z licznymi zasługami, chcemy odnowić grób doktora Buszkowskiego znajdujący się na cmentarzu starym w Kielcach – wyjaśnia.
Obecnie w działalność stowarzyszenia Inicjatywa Świętokrzyska zaangażowanych jest około 80 osób.