Pierwszy przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Skarbu Państwa, pokrytej wodami powierzchniowymi stojącymi na okres 10 lat w celu prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej - działka nr 316, obręb Swarożyn, gmina Tczew.

2 tygodni temu

Tczew, dnia 6 listopada 2024 roku

Starosta Tczewski wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej

ogłasza pierwszy przetarg pisemny nieograniczony

na dzierżawę nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność Skarbu Państwa, pokrytej wodami powierzchniowymi stojącymi
na okres 10 lat w celu prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej

1. Oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej oraz katastru nieruchomości:

działka nr 316, obręb Swarożyn, gmina Tczew, sklasyfikowana w ewidencji gruntów i budynków jako Ws – grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi, dla którejSąd Rejonowy w Tczewie IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr GD1T/00044621/4. Działy III i IV księgi wieczystej wolne są od wpisów.

2. Powierzchnia nieruchomości:

6,8400 ha.

3. Opis nieruchomości:

działka zlokalizowana jest w pobliżu drogi krajowej nr 22, nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej; dojście i dojazd na przedmiotową działkę możliwy jest przez urządzony zjazd z drogi krajowej nr 22 na działkę nr 162/1 stanowiącą własność Skarbu Państwa w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Starogard.

4. Przeznaczenie nieruchomości:

dla przedmiotowej działki nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Tczew uchwalonym Uchwałą Rady Gminy Tczew nr XLII/367/2010 z dnia 28 czerwca 2010 r. ze zmianami, przedmiotowa działka znajduje się w strefie terenów wód otwartych i cieków oraz terenów leśnych.

5. Terminy wnoszenia czynszu dzierżawnego:

z góry w terminie do dnia 15 marca każdego roku.

6. Zasady aktualizacji opłat:

w przypadku wzrostu cen czynsz będzie waloryzowany w oparciu o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

7. Informacje o przeznaczeniu do zbycia lub oddania w użytkowanie, najem, dzierżawę lub użyczenie:

dzierżawa na okres 10 lat w drodze przetargu pisemnego nieograniczonego w celu prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej.

8. Wywoławczy roczny czynsz dzierżawny:

1 500,00 zł (jeden tysiąc pięćset złotych), przy czym do czynszu dzierżawnego zostanie doliczony podatek od towarów i usług VAT w stawce obowiązującej na dzień zawarcia umowy dzierżawy.

9. Obciążenia i zobowiązania:

brak.

10. Możliwości, termin i miejsce składania pisemnych ofert:

oferty należy składać pocztą (liczy się data wpływu oferty, a nie data stempla pocztowego) lub osobiście w zamkniętej, uniemożliwiającej identyfikację oferenta kopercie z napisem "Oferta: przetarg – dzierżawa nieruchomości oznaczonej jako działka nr 316, obręb Swarożyn, gmina Tczew" w Biurze Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Tczewie, przy ul. Piaskowej 2 do dnia 5 grudnia 2024 roku do godz. 15.00.

11. Termin i miejsce części jawnej przetargu:

10 grudnia 2024 roku, godz. 10.00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tczewie ul. Piaskowa 2, I piętro, pokój 127.

12. Wysokość wadium, forma, termin i miejsce jego wniesienia:

wadium ustala się w wysokości 10% wywoławczego rocznego czynszu dzierżawnego tj. 150,00 zł (sto pięćdziesiąt złotych).

Wadium należy wnieść w pieniądzu najpóźniej do dnia 5 grudnia 2024 roku w podanej powyżej wysokości na konto Powiatu Tczewskiego: Bank Spółdzielczy w Tczewie nr 28 8345 0006 2002 0000 4564 0003, przy czym dniem zapłaty jest dzień uznania rachunku bankowego zbywcy.

Wadium zwraca się niezwłocznie po odwołaniu lub zamknięciu przetargu, jednak nie później niż przed upływem 3 dni od dnia, odpowiednio: odwołania przetargu, zamknięcia przetargu, unieważnienia przetargu, zakończenia przetargu wynikiem negatywnym.

Wadium wniesione w pieniądzu przez uczestnika przetargu, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet rocznego czynszu dzierżawnego.

13. Skutki uchylenia się od zawarcia umowy dzierżawy:

przepadek wadium.

14. Starosta Tczewski może odwołać ogłoszony przetarg jedynie z ważnych powodów, niezwłocznie podając do publicznej wiadomości informację o odwołaniu przetargu podając przyczynę odwołania przetargu.

Starosta Tczewski zastrzega też sobie prawo zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.

15. Pisemna oferta podpisana własnoręcznym podpisem powinna zawierać:

1) imię, nazwisko, adres oferenta albo nazwę lub firmę oraz siedzibę, o ile oferentem jest

osoba prawna lub inny podmiot oraz NIP, REGON lub KRS (jeżeli dotyczy);

2) datę sporządzenia oferty;

3) oświadczenie, iż oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki

bez zastrzeżeń oraz pozostałe oświadczenia (załącznik do ogłoszenia o przetargu);

4) oferowany roczny czynsz za dzierżawę nieruchomości wyższy o co najmniej 10% od wywoławczego czynszu dzierżawnego, wyrażony w PLN;

5) kopię dowodu wniesienia wadium.

W przypadku osób prawnych i innych podmiotów – podpis powinien być zgodny z reprezentacją wynikającą z KRS i innych dokumentów.

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a w przypadku przedsiębiorców – wydruk lub aktualny odpis z adekwatnego rejestru, zgodę adekwatnych organów oferenta na dzierżawę nieruchomości – w przypadku, gdy oferentem jest spółka.

W przypadku reprezentowania oferenta przez pełnomocnika – oryginał odpowiedniego pełnomocnictwa lub kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem przez notariusza; pełnomocnictwo powinno zawierać szczegółowy zakres umocowania (np. upoważnienie do wpłaty wadium, wzięcia udziału w przetargu dotyczącym dzierżawy nieruchomości objętej ogłoszeniem o przetargu).

16. Kryteria wyboru oferty:

jedynym kryterium wyboru oferty jest wysokość rocznego czynszu dzierżawnego – oferta z najwyższym rocznym czynszem dzierżawnym stanowi ofertę najkorzystniejszą.

17. Warunki uczestnictwa w przetargu:

1) wpłacenie wadium w wyżej podanej wysokości i terminie,

2) złożenie pisemnej oferty w wyżej podanym terminie i miejscu.

Oferty złożone po wyznaczonym terminie, nieczytelne lub niezawierające wymaganych elementów, nie będą rozpatrywane.

18. Pozostałe informacje:

Przetarg może się odbyć, chociażby wpłynęła tylko jedna oferta spełniająca warunki określone w ogłoszeniu o przetargu.

Przewodniczący komisji przetargowej zawiadamia na piśmie wszystkich, którzy złożyli oferty, o wyniku przetargu w terminie nie dłuższym niż 3 dni od dnia zamknięcia przetargu.

Osoba wyłoniona jako dzierżawca zobowiązana będzie do podpisania protokołu z przetargu w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego komisji przetargowej. Protokół stanowi podstawę zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości.

Dzierżawca w umowie dzierżawy zobowiązany będzie między innymi do:

1. używania przedmiotu dzierżawy stosownie do ograniczeń i obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności: ustawy o rybactwie śródlądowym, ustawy prawo wodne, ustawy o lasach, ustawy o ochronie przyrody, rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lipca 2023 roku w sprawie szczegółowych warunków ochrony i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych;

2. niezwłocznego powiadomienia adekwatnych organów o zauważonych zanieczyszczeniach dzierżawionych wód lub innych działaniach mogących niekorzystnie zmienić warunki środowiskowe;

3. wykorzystywania wód oraz terenów przyległych w sposób nieszkodliwy i nieuciążliwy dla środowiska;

4. corocznego zarybiania jeziora zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami przy czym proces ten nie może powodować zmniejszenia lub utraty różnorodności biologicznej żywych zasobów wód;

5. informowania wydzierżawiającego w formie pisemnej po upływie każdego roku kalendarzowego – najpóźniej do dnia 31 marca roku następnego o przeprowadzonych zarybieniach, ich terminie oraz ilości i gatunkach wpuszczonego narybku;

6. utrzymywania na własny koszt przedmiotu dzierżawy przez okres trwania umowy
w taki sposób, aby jego poszczególnego składniki nie uległy pogorszeniu, z wyjątkiem pogorszenia wynikającego z normalnego zużycia rzeczy,

7. utrzymywania porządku i czystości na dzierżawionej nieruchomości;

8. ponoszenia, oprócz czynszu dzierżawnego, wszystkich obciążeń publicznoprawnych związanych z przedmiotem dzierżawy, a obciążających zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciela lub posiadacza nieruchomości, w tym podatku od nieruchomości oraz innych obciążeń związanych z jego posiadaniem;

9. w przypadku budowy, rozbudowy lub przebudowy urządzeń wodnych, np. pomostu
na przedmiocie dzierżawy wymagane będzie uzyskanie zgody Wydzierżawiającego oraz stosownego pozwolenia wynikającego z ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.

Ogłoszenie o przetargu podlega publikacji na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Tczewie, na stronach internetowych: www.powiat.tczew.pl i www.bip.powiat.tczew.pl, na tablicy Urzędu Gminy Tczew oraz w prasie lokalnej.

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do oddania w dzierżawę podany był do publicznej wiadomości od 4 października 2024 roku do dnia 25 października 2024 roku, poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Tczewie przy ul. Piaskowej 2, zamieszczenie na stronach internetowych: www.powiat.tczew.pl i www.bip.powiat.tczew.pl, informacja o wywieszeniu tego wykazu i zamieszczeniu na stronie internetowej podana była w prasie lokalnej, ponadto wykaz przekazano Wojewodzie Pomorskiemu, w celu jego zamieszczenia na stronie podmiotowej Wojewody w Biuletynie Informacji Publicznej przez okres 21 dni.

Umowa dzierżawy zostanie zawarta zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Pomorskiego z dnia 13 września 2024 roku w sprawie zgody na wydzierżawienie nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa.

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia
27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE. L 119 z 4 maja 2016), dalej zwane rozporządzeniem:

a) administratorem danych osobowych jest Powiat Tczewski z siedzibą w Tczewie przy ul.Piaskowej 2;

b) kontakt do Inspektora Ochrony Danych (IOD): [email protected] lub listownie na adres: Inspektor Ochrony Danych, Starostwo Powiatowe w Tczewie, ul. Piaskowa 2, 83-110 Tczew;

c) przetwarzanie będzie odbywało się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c i e rozporządzenia, poprzez uzyskanie Pani/Pana danych osobowych w kontaktach bezpośrednich, dzięki własnych stron internetowych i profili na portalach społecznościowych, telefonicznie, e-mailowo w celach kontaktowych, informacyjnych, promocyjnych, statystycznych
w związku z realizacją ustawowych zadań Powiatu, jak również w celu archiwizacji na podstawie przepisów prawa: ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
18 stycznia 2011 r. w sprawie Instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych;

d) odbiorcami danych osobowych mogą być: podmioty przetwarzające – którym zlecimy czynności wymagające przetwarzania danych (np. dostawcy naszych systemów informatycznych, aktualny wykaz u IOD), podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Nie przekazujemy Pani/Pana danych osobowych innym firmom czy osobom niepowołanym;

e) dane osobowe będą przechowywane przez okres realizacji niniejszej sprawy oraz przewidziany prawem okres archiwizacji;

f) obowiązek podania danych osobowych jest wymogiem ustawowym określonym w przepisach ww. ustaw,
a konsekwencją ich niepodania będzie brak możliwości rozpatrzenia sprawy;

g) w związku z przetwarzaniem przysługuje prawo dostępu do swoich danych oraz ich sprostowania, prawo do sprzeciwu zgodnie z art. 21 rozporządzenia a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych
w przypadku uznania, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy rozporządzenia. Można również domagać się ograniczenia przetwarzania danych osobowych ze względu na swoją szczególną sytuację, z zastrzeżeniem przypadków,
o których mowa w art. 18 ust. 2 rozporządzenia. Aby skorzystać z przedmiotowych praw należy skontaktować się z IOD;

h) dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej. Dane nie będą przetwarzane
w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.

Idź do oryginalnego materiału