Pierwszy przypadek gorączki zachodniego Nilu w Polsce? „Wszystko na to wskazuje”

7 godzin temu
Zdjęcie: Jak naturalnymi sposobami odstraszyć komary i kleszcze?


Wszystko wskazuje na to, iż w Polsce doszło do zakażenia wirusem gorączki zachodniego Nilu – poinformował w środę (23 października) główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski. Dodał, iż prawdopodobnie dorosła osoba zakaziła się od komara, który wcześniej wypił krew chorego ptaka.

– W tej chwili jesteśmy jeszcze w trakcie gromadzenia szczegółowych informacji, ale wszystko wskazuje na to, iż mamy do czynienia z pierwszym, potwierdzonym, rodzimym przypadkiem choroby zachodniego Nilu – powiedział Grzesiowski w Programie I Polskiego Radia.

Dodał, iż zakażony to dorosła osoba, która nie wyjeżdżała na tereny tropikalne. Grzesiowski podkreślił, iż w związku z tym istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, iż osoba ta zakaziła się w Polsce od komara, który wcześniej wypił krew chorego ptaka.

Wirus gorączki zachodniego Nilu nie przenosi się między ludźmi. Nie można zakazić się przez kaszel, kichanie, dotyk. Główną rolę w przenoszeniu wirusa odgrywają komary, choć przenoszą go też meszki, rzadko kleszcze. Głównym siedliskiem wirusa są ptaki.

U większości ludzi (80 proc.) zakażenie wirusem gorączki zachodniego Nilu ma przebieg bezobjawowy. Objawy występują tylko u ok. 20 proc. zakażonych pacjentów, w tym u jednej na ok. 150 osób zakażonych. Choroba przebiega pod postacią neuroinfekcji z zajęciem centralnego układu nerwowego. Śmiertelność w tej postaci zakażenia wynosi około 10 proc.

W sierpniu obecność wirusa gorączki zachodniego Nilu w Warszawie wykazały badania martwych wron siwych. Badania wykonano, gdy zaobserwowano masowy pomór ptaków krukowatych: wron siwych, kawek i srok.


Idź do oryginalnego materiału