Pierwszy przypadek ptasiej grypy H5 w Kanadzie

bejsment.com 2 dni temu

Służba zdrowia w Kolumbii Brytyjskiej ogłosiła, iż w Kanadzie po raz pierwszy zidentyfikowano przypadek ptasiej grypy H5 u człowieka. W sobotnim komunikacie B.C. Centre for Disease Control’s poinformowało, iż w laboratorium zdrowia publicznego Centrum Kontroli Chorób w Kolumbii Brytyjskiej przeprowadzono test, który potwierdził obecność wirusa grypy H5. Próbki zostały teraz przekazane do Narodowego Laboratorium Mikrobiologii w Winnipeg w celu dalszej weryfikacji.

Do momentu oficjalnego potwierdzenia z laboratorium krajowego, przypadek ten jest uznawany za „przypuszczalny”. Osobą, u której stwierdzono zakażenie, jest nastolatek mieszkający w regionie Fraser Health, rozciągającym się od Burnaby do Hope. Pacjent jest w tej chwili leczony w szpitalu BC Children’s Hospital w Vancouver.

– Nasze myśli są z tą młodą osobą i jej bliskimi w tym trudnym czasie – powiedziała dr Bonnie Henry, główny lekarz w Kolumbii Brytyjskiej. Dodała, iż przypadki zakażenia wirusem H5 u ludzi są bardzo rzadkie. To pierwszy taki przypadek w Kolumbii Brytyjskiej i całej Kanadzie, chociaż niewielką liczbę zakażeń odnotowano wcześniej w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Prowadzone jest śledztwo, aby ustalić, jak doszło do zakażenia.

Biuro dr Henry poinformowało, iż służby zdrowia publicznego prowadzą dochodzenie, aby zidentyfikować osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonym, monitorować objawy i udzielić wskazówek dotyczących testowania i profilaktyki.

„Prawdopodobnym źródłem zakażenia jest kontakt ze zwierzęciem lub ptakiem. Sprawę badają lekarz weterynarii prowincji i zespoły zdrowia publicznego” – napisano w komunikacie.

Kolorowy obraz z mikroskopu elektronowego udostępniony w 2024 r. przez Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych przedstawia cząsteczki wirusa grypy ptaków typu A (ptasiej grypy), w kolorze czerwonym/żółtym, hodowane w hodowlach komórkowych.

Władze prowincji współpracują z Kanadyjską Agencją Kontroli Żywności oraz innymi partnerami z kraju i Stanów Zjednoczonych, aby skutecznie odpowiedzieć na gwałtowny wzrost przypadków ptasiej grypy H5N1, który od października dotyka fermy drobiu i dzikie ptactwo w regionie. Biuro dr Henry podało, iż od początku ubiegłego miesiąca wykryto zakażenia na co najmniej 22 fermach, a wiele dzikich ptaków uzyskało pozytywny wynik na obecność wirusa.

Na początku tego miesiąca hodowca z wyspy Vancouver musiał uśpić całe swoje stado kurczaków i kaczek po wykryciu epidemii. Władze zdrowotne zalecają podjęcie szeregu środków ostrożności, aby chronić się przed zakażeniem. Obejmują one m.in. szczepienie zwierząt, trzymanie zwierząt domowych z dala od chorych lub martwych zwierząt i ich odchodów, a także zgłaszanie martwych lub chorych ptaków.

„Jeśli miałeś kontakt z chorymi lub martwymi ptakami lub pracujesz na farmie, gdzie wykryto ptasią grypę, obserwuj swoje samopoczucie i szukaj objawów grypopodobnych” – zaznaczono w komunikacie. „W przypadku wystąpienia objawów w ciągu 10 dni po kontakcie, powiadom swojego lekarza o możliwym kontakcie z zakażonymi zwierzętami, aby uzyskać odpowiednie wskazówki dotyczące testów i leczenia. Zostań w domu i unikaj kontaktu z innymi podczas występowania objawów”.

Na podst.CTV News

Idź do oryginalnego materiału