Pierwszy z koncertów w ramach Jasnogórskich Wieczorów Organowych

2 miesięcy temu

Pierwszy z koncertów w ramach 21. Jasnogórskich Wieczorów Organowych miał miejsce 2 grudnia w Bazylice Jasnogórskiej. Na organach zagrał wybitny wirtuoz młodego pokolenia Michał Kopyciński.

Podczas koncertu wybrzmiewały utwory doby baroku i romantyzmu m.in Toccata Johanna Jacoba Frobergera czy Cantabile Césara Francka. W repertuarze koncertu znalazł się też utwór „Priere” zapomnianego polskiego kompozytora przełomu XIX i XX w. żyjącego na emigracji Felixa Borowskiego.

Michał Kopyciński stwierdził z uśmiechem, iż od jasnogórskich instrumentów trudno się oderwać.

Mniejsze organy są świetne barwowo, instrument jest świetnie zintonowany. A organy duże mają ogromne możliwości, to jest 105 głosów i możemy praktycznie zagrać na nich każdy repertuar. Do tego akustyka wnętrza jest wspaniała. To sama przyjemność jest siedzieć przy kontuarach obu instrumentów.

Jasnogórskie Wieczory Organowe to także sposobność głębszego przeżywania Adwentu i przygotowania na uroczystość Bożego Narodzenia dzięki bogatej sakralnej muzyce. Wstęp na wszystkie koncerty wolny. Kolejne zabrzmią w soboty 9 XII i 16 XII także o godz. 17.00.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

MS/Radio Jasna Góra

Idź do oryginalnego materiału