20 czerwca 2026 roku Stadion Śląski zamieni się w największą estradę koncertową w Polsce. Tego dnia Miuosh wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprezentują obie części „Pieśni współczesnych” w wyjątkowym widowisku. Na widowni spodziewanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób, a na scenie wystąpi około 200 artystów, w tym znani wokaliści: Julia Pietrucha, Ralph Kaminski, Natalia Szroeder, Tomasz Organek i Krzysztof Zalewski.
Monumentalne przedsięwzięcie na światowym poziomie
- „To projekt, który rezonuje w ludziach i działa na emocje. Chcemy dać publiczności coś więcej niż koncert – stworzyć pełne historii wydarzenie, które połączy oba tomy – mówi Miuosh.
Wirtualne projektowanie sceny i prace nad scenariuszem już trwają. W widowisku nie zabraknie muzyki, śpiewu, barwnych strojów oraz efektów specjalnych, które jak przyznaje autor całego przedsięwzięcia-będą wyjątkowe.
„Pieśni współczesne” – tradycja i nowoczesność w jednym dźwięku
„Pieśni współczesne” to wyjątkowy projekt muzyczny, w którym Miuosh oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” połączyli siły, by zaprezentować świeże spojrzenie na śląskie tradycje. Album, wydany 24 września 2021 roku, zyskał uznanie za odważne zestawienie ludowych motywów z nowoczesnymi brzmieniami współczesnej muzyki rozrywkowej i klasycznej. W realizacji tego przełomowego dzieła wzięło udział ponad 140 artystów, w tym czołowi polscy wokaliści, tacy jak Jakub Józef Orliński, Natalia Grosiak, Ralph Kaminski czy Tomasz Organek. Projekt inspiruje się historią i folklorem Śląska oraz Beskidu Śląskiego, tworząc uniwersalną opowieść, która rezonuje zarówno z miłośnikami tradycji, jak i nowoczesności. Pierwsze „Pieśni współczesne”, zdobyły Fryderyka w kategorii muzyka korzeni i blues, a także tytuł artystycznego projektu roku.
„Śląsk” otwiera się na młodsze pokolenia
Jak podkreśla Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, kooperacja z Miuoshem pozwala docierać do młodszych odbiorców. Dzięki „Pieśniom współczesnym” nowa generacja odkrywa tradycyjne koncerty zespołu. „Nasi artyści są wszechstronnie wykształceni i otwarci na współczesne projekty” – dodaje Cierniak.
Trasa koncertowa i historia projektu
6 stycznia 2025 r. ruszyła trasa promująca „Pieśni współczesne. Tom II”. W ciągu trzech miesięcy artyści odwiedzą najlepsze sale koncertowe w Polsce, w tym NOSPR w Katowicach, Filharmonię w Szczecinie i Teatr Wielki w Warszawie. Bilety na większość koncertów zostały już wyprzedane.