Piła. Podpisano dwie umowy inwestycyjne na pilskim lotnisku

6 dni temu

7 października 2024 r. w Urzędzie Miasta Piły zostały podpisane dwie ważne umowy inwestycyjne. Jedna dotyczy budowy spójności komunikacyjnej północno-zachodniej strefy przemysłowej a druga przebudowy i rozbudowy stacji uzdatniania wody wraz z zagospodarowaniem terenu oraz rozruchem techniczno-technologicznym w rejonie lotniska w Pile.

Budowa odcinka drogi długości 3,5 kilometra łączącej aleję Wojska Polskiego (droga wojewódzka nr 179) z drogą krajową nr 10, odbywać się będzie w ramach projektu: „Budowa spójności komunikacyjnej północno-zachodniej strefy przemysłowej w Pile – II etap”. Celem inwestycji jest „kontynuacja tworzenia i poprawy warunków obsługi komunikacyjnej, a także poprawa dostępności do północno – zachodniej strefy przemysłowej Piły, w tym parku przemysłowego Piła – lotnisko”.

– Pierwszy etap budowy odcinka 2 km jest w trakcie realizacji, choć jeszcze w tej chwili nie weszły tam koparki i buldożery, gdyż te dwa zadania drogowe toczą się w formule zaprojektuj i wybuduj. Czyli na obecnym etapie jesteśmy w pierwszej części jeszcze w fazie, projektowania, uzyskiwania niezbędnych decyzji a w tej drugiej fazie będziemy zaczynać od dokumentacji projektowej na podstawie programu funkcjonalno użytkowego. Teren strefy będzie obsługiwany przez miejską komunikację publiczną. Zaplanowane rozwiązania umożliwią obsługę strefy przemysłowej przez elektryczne autobusy komunikacji miejskiej – mówi Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich.

Budowa będzie obejmowała m.in.: jezdnię, chodniki, ciąg pieszo-rowerowy, oświetlenie uliczne, odwodnienie na odcinku miejskim. Zadane obejmie też budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym sieć wodociągową i sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej. Droga wybudowana zostanie przy zastosowaniu rozwiązań technicznych wspierających rozwój gospodarki niskoemisyjnej. Wykorzystane zostaną ciche nawierzchnie, energooszczędne oświetlenie, a także wykonane zostaną nasadzenia zieleni izolacyjnej. Kontynuowany będzie rozwój dróg rowerowych, zaś odwodnienie realizowane będzie z zastosowaniem małej retencji i zatrzymania wód opadowych w gruncie.

Łączna długość I i II etapu drogi zbiorczej będzie wynosiła ok. 5,4 km. Projekt zaktywizuje i wzmocni gospodarczo i potencjał rozwojowy Strefy Przemysłowej Piła Lotnisko, w tym pozwoli na dalszy wzrost intensywności wykorzystania Strefy, powstania nowych firm i wzrost zatrudnienia. Termin realizacji kwiecień 2027.

Wartość prac 21 800 000 złotych. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Wykonawstwo konsorcjum KOBYLARNIA S.A. I MIRBUD S.A.

Kolejną inwestycją w tym rejonie to przebudowa i rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody na osiedlu Gładyszewo obejmuje modernizację budynku oraz instalacji i urządzeń związanych z technologią uzdatniania wody. Obiekt zostanie odnowiony i ocieplony. Powstaną w nim nowe pomieszczenia. W części technologicznej przewidziana jest całkowita wymiana urządzeń i rur. Powstanie całkowicie nowa instalacja elektryczna i automatyki sterowania układem technologicznym. Przewidziana jest też budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp. Powstanie nowe ogrodzenie i konieczna infrastruktura dojazdowa. Nowa stacja będzie obsługiwała strefę przemysłową oraz nowe osiedle, które w tej chwili jest na etapie planowania przestrzennego.

Przewidywany koszt robót to ok. 6 900 000 złotych. Zadanie dofinansowane jest z Rządowego Funduszu Polski Ład. Wykonawcą robót jest firma „METROLOG” z Czarnkowa, a zakończenie inwestycji zaplanowano na lipiec 2026 roku.

– Obie inwestycje są częścią większego projektu, którego celem jest budowa Zachodniej Strefy Przemysłowej Piła-lotnisko. Wartość całego projektu szacujemy na około 100 000 000 złotych. Inwestycja otwiera nowy rozdział w historii gospodarczego przyspieszenia naszego miasta i regionu . Nowa droga to szansa nie tylko dla inwestorów, ale także dla miasta, ponieważ połączenie tych dróg, to szansa wyprowadzenia ruchu z miasta na drogę ekspresową, lepsze skomunikowanie miasta, ale przede wszystkim otwarcie dostępu do kilkunastu hektarów gruntów Zachodniej Strefy Przemysłowej . Natomiast nowa stacja uzdatniania wody będzie potrzebna nie tylko strefie przemysłowej, ale także dla planowanego osiedla mieszkaniowego od strony ulicy Kamiennej. Możemy powiedzieć, iż prawdopodobnie w 2028 r. będzie można przejechać al. Wojska Polskiego przez tę część zachodnią przy lotnisku aż do drogi ekspresowej – dodaje Beata Dudzińska, prezydent Piły.

Sebastian Daukszewicz

Idź do oryginalnego materiału