Dziesiąta edycja wydarzenia zatytułowanego „Psalmy Pokoju i Nadziei” to nie tylko artystyczne spotkanie wybitnych muzyków, ale przede wszystkim głęboka refleksja nad historią, wrażliwością i międzyludzką solidarnością.
https://korsokolbuszowskie.pl/kalendarz-imprez/niesamowite-wydarzenie-w-skansenie-w-kolbuszowej-podkarpacki-szlak-filmowy-sladami-serialu-1670-i-filmow-wolyn-i-kos/R4UEXqW0QTfDjdYRqbCADziedzictwo, które nie milknie
Festiwal Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” od początku łączy kulturę chrześcijańską i żydowską, oddając hołd tym, którzy w czasie II wojny światowej nie zawahali się ratować drugiego człowieka. Głównym motywem wydarzenia pozostaje pamięć o Rodzinie Ulmów z Markowej – Józefie i Wiktorii oraz ich siedmiorgu dzieciach, którzy oddali życie za ukrywanie Żydów. Ich męczeństwo i postawa zostały uhonorowane beatyfikacją we wrześniu 2023 roku.
https://korsokolbuszowskie.pl/wiadomosci/nowy-numer-korso-kolbuszowskie-282025-sprawdz-o-czym-piszemy/DRteyyXljPo5z1DUcDB2Muzyczne przesłanie pokoju i nadziei
Tegoroczny festiwal ponownie podejmuje dialog przez muzykę. Na scenie pojawi się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, chór UniJazz Voices z Uniwersytetu Rzeszowskiego, soliści, muzycy sesyjni i dyrygenci, którzy wspólnie wykonają psalmy oraz utwory sakralne i współczesne kompozycje oparte na duchowym przekazie Dawidowych pieśni.
https://korsokolbuszowskie.pl/wiadomosci/emocje-do-ostatniego-gwizdka-kto-zwyciezyl-w-turnieju-o-puchar-wojta-gminy-majdan-krolewski/Xi9eY4WAwJtO7ZMyuVFUZa warstwę muzyczną odpowiadają m.in. Piotr Rubik, Golec uOrkiestra, Bartek Gliniak, Robert Janson i Michał Jurkiewicz – który pełni również funkcję dyrektora artystycznego festiwalu. Uczestnicy wydarzenia usłyszą znanych i cenionych artystów, wśród których znajdą się m.in. Piotr Cugowski, Natasza Urbańska, Kasia Moś, Edyta Piasecka, Andrzej Lampert, Krzysztof Iwaneczko, a także międzynarodowi goście, tacy jak Ilaria Della Bidia czy Ricky Lion.
Wielogłos pamięci i pojednania
W festiwalu przewidziano również część poświęconą żydowskiej tradycji modlitewnej i muzycznej. Wystąpi Jakow Yankee Lemmer, kantor i wokalista z Nowego Jorku, a także Symcha Keller – charyzmatyczny działacz kultury żydowskiej. Ich obecność nadaje wydarzeniu międzykulturowy i ponadreligijny wymiar, ukazując wspólne korzenie duchowe.
Na scenie towarzyszyć im będzie zespół instrumentalny z udziałem takich muzyków jak Marianna Humetska (fortepian) i Lynn Kuo (skrzypce). Wsparcie solistyczne zapewnią m.in. Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Grzegorz Wilk oraz Grzegorz Kupczyk.
Symbolika i odpowiedzialność
Niezmiennie ważnym aspektem festiwalu jest jego przekaz: przypomnienie, iż w czasach podziałów, konfliktów i niepewności – muzyka i pamięć mogą być drogą do zrozumienia, pokoju i nadziei. Organizatorzy podkreślają, iż wybór tytułu – „Psalmy Pokoju i Nadziei” – nie jest przypadkowy. Ma stanowić przeciwwagę dla lęków współczesności i jednocześnie źródło duchowego ukojenia.
Oprawa i narracja
Wydarzeniu towarzyszyć będą prowadzący – Magdalena Wolińska-Riedi oraz Grzegorz Boratyn, a w roli narratora wystąpi Jan Kasprzyk, znany ze swojej działalności w zakresie promocji pamięci historycznej i patriotycznej.
Dyrektorem generalnym festiwalu pozostaje Bogdan Romaniuk, jeden z pomysłodawców i inicjatorów tego projektu, który z roku na rok zyskuje coraz szerszy zasięg i prestiż w kraju.
Dziesięć lat muzycznego świadectwa
Dziesiąta edycja Festiwalu Psalmów Dawidowych to nie tylko jubileusz. To świadectwo kontynuacji dzieła, które łączy wartości artystyczne, duchowe i historyczne. To także wyraz pamięci o tych, którzy – jak Rodzina Ulmów – zapłacili najwyższą cenę za swoją odwagę, człowieczeństwo i wierność sumieniu. Ich los pozostaje nie tylko częścią historii, ale też inspiracją dla kolejnych pokoleń.