Plac przed dworcem w Opolu gotowy. Kiedy znikną barierki?

5 miesięcy temu

Nowy plac przed dworcem w Opolu można było obserwować już od jakiegoś czasu, ale dopiero w poniedziałek 18 grudnia zakończyły się tam prace. Przynajmniej formalnie, bowiem jeszcze we wtorkowy poranek na miejscu można było spotkać pracowników zajmujących się zielenią oraz robotników tnących kamienne płyty.

Kwestia tego, jak zmieniał się plac przed dworcem w Opolu, budziła spore emocje wśród mieszkańców. Krytycy wskazywali, iż jego forma nijak ma się do otaczającej przestrzeni. Wytykali, iż zielone pagórki wyglądają jak kopce kretów, kurhany bądź wioska Teletubisów.

Zwolennicy inwestycji odpierali, iż plac przed dworcem w Opolu wygląda o wiele lepiej, niż do tej pory. Wskazywali, iż dzięki przebudowie pojawiły się tam nowe drzewa, łącznie około 50 sztuk. Apelowali też, by z oceną poczekać na efekt finalny. Oraz na wiosnę, gdy drzewa powinny zakwitnąć.

Nowy plac przed dworcem w Opolu. Kiedy będzie dostępny?

W ostatnich tygodniach oprócz nasadzeń na terenie placu pojawiła się pergola oraz elementy wyposażenia placu zabaw. To m.in. zjeżdżalnie i trampoliny. Naprzeciwko budynku poczty znalazła się też tablica pamiątkowa na temat Olgi „Kory” Sipowicz, która patronuje nowej przestrzeni.

– w tej chwili realizowane są odbiory techniczne. Plac ma być oddany do końca roku – mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

Taki mają teraz widok wychodzący z dworca kolejowego w Opolu – fot. Piotr Guzik

To oznacza, iż jeszcze przed końcem 2023 roku zmodernizowany plac przed dworcem w Opolu powinny przestać okalać bariery. Dodajmy, iż inwestycja pochłonęła około 11 mln zł.

Co z renowacją lokomotywy?

Dużym znakiem zapytania jest natomiast kwestia modernizacji lokomotywy, która znajduje się na placu wraz z fragmentem torów oraz sygnalizatorem. Plan zakładał, iż lokomotywa, która wcześniej stała pomiędzy wejściem do budynku dworca a pocztą, przejdzie remont w trakcie prac na placu. Ale w międzyczasie wojewódzka konserwator zabytków zdecydowała o wpisaniu maszyny na listę zabytków.

Lokomotywa przeniesiona na nowy plac przed dworcem w Opolu przez cały czas czeka na renowację – fot. Piotr Guzik

– To sprawia, iż renowacja zajmie więcej czasu niż pierwotnie zakładaliśmy. Mamy już decyzję. I na jej podstawie będziemy zlecać przygotowanie dokumentacji renowacji lokomotywy. Wiadomo już jednak, iż samo usunięcie rdzy i pomalowanie nie wystarczy – mówi Adam Leszczyński.

– Warto dodać, iż lokomotywa ta była produkowana w latach 50. Przez 7 lat powstało blisko 200 egzemplarzy. Opolska lokomotywa pochodzi z 1956 roku, czyli z przedostatniego roku produkcji – wskazuje rzecznik.

Idź do oryginalnego materiału