Placówka będzie kompleksowo wspierać osoby niesamodzielne

1 godzina temu
Zdjęcie: 23.06.2026. Kielce. Otwarcie Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami otworzono we wtorek (23 czerwca) w Kielcach.

Adriana Kiejda, kierownik placówki informuje, iż centrum świadczy usługi dla osób, które nie mogą się werbalnie komunikować, a przez to mają utrudniony lub wręcz niemożliwy kontakt ze światem zewnętrznym.

– Świadczymy usługi przede wszystkim komunikacyjne. To tłumaczenia tekstów, nauka języka migowego, czy wdrażanie narzędzi wysokiej technologii. Dla dzieci są to np. mówiki, czyli profesjonalny program do komunikacji alternatywnej dla osób mających poważne problemy z porozumiewaniem się dzięki mowy. To również inne komunikatory, które wyglądają jak tablety – dodała Adriana Kiejda.

Centrum oferuje bezpłatną pomoc w codziennym komunikowaniu się, edukacji, nauce porozumiewania się z osobami potrzebującymi wsparcia, a także w załatwianiu spraw urzędowych oraz aktywizacji zawodowej. Usługi świadczone są nie tylko stacjonarnie, ale również zdalnie i w terenie.

23.06.2026. Kielce. Otwarcie Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Wśród dostępnych form wsparcia znajdują się m.in. tłumaczenia z i na język migowy, transkrypcja mowy na tekst, pomoc tłumacza – przewodnika dla osób głuchoniewidomych, a także przygotowywanie dokumentów w alfabecie Braille’a oraz tworzenie tekstów łatwych do czytania i zrozumienia.

Centrum wspiera osoby głuche, niewidome, głuchoniewidome, nieme oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

Jedną z osób, które będą korzystać z pomocy placówki, jest pani Magdalena. Jak mówi jej matka, córka jest osobą niemą, niepiśmienną i poruszającą się na wózku inwalidzkim.

– o ile córka chce jeść lub pić, to ręką wskazuje lodówkę. Gdy chce gdzieś pojechać, pokazuje na album ze zdjęciami. Mam nadzieję, iż dzięki centrum i obecnym tu specjalistom Magda będzie bardziej komunikatywna i będzie się mogła porozumiewać nie tylko z domownikami, ale także z innymi osobami – dodała.

Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami znajduje się przy ulicy Leonarda 1/2 w Kielcach. Czynne jest od poniedziałku do środy oraz w piątki w godzinach od 8.00 do 16.00, a w czwartki od 9.00 do 17.00.

To pierwsza i jedyna taka placówka w województwie świętokrzyskim.


Idź do oryginalnego materiału