
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce to wyjątkowa placówka edukacyjna, która od lat obejmuje swoją troską i wsparciem dzieci oraz młodzież z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Ośrodek prowadzi kompleksową działalność w zakresie edukacji, wychowania i rehabilitacji – od najwcześniejszych lat życia aż do momentu, gdy młodzi ludzie kończą 25. rok życia.
W strukturach placówki funkcjonują m.in. grupy przedszkolne, zespoły wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, szkoła podstawowa, szkoła branżowa oraz szkoła przysposabiająca do pracy. Ośrodek zapewnia również całodobową opiekę w internacie – z tej formy wsparcia korzysta w tej chwili około 40 wychowanków.
W roku szkolnym 2024/2025 Powiat Sokólski opracował i złożył wniosek pn. „Modernizacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce”, który spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony Województwa Podlaskiego. Dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), przekazanym przez województwo, placówka otrzymała wsparcie w wysokości 236 tys. złotych, które przeznaczone zostaną na poprawę bezpieczeństwa oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Priorytetem tegorocznej modernizacji będzie wykonanie nowoczesnych zabezpieczeń przeciwpożarowych. W naszej placówce przebywają dzieci i młodzież, którzy wymagają szczególnej troski – zarówno w codziennej opiece, jak i w sytuacjach kryzysowych. Z tego względu planujemy instalację urządzeń alarmowych, przebudowę klatki schodowej oraz niezbędne prace remontowo-elektryczne. To wszystko ma na celu nie tylko zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, ale również poprawę komfortu naszych wychowanków - podkreśliła Elżbieta Szomko, dyrektor SOSW w Sokółce.
Piotr Rećko, starosta sokólski, podkreślił znaczenie wsparcia, jakie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce otrzymał dzięki zaangażowaniu wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesławy Burnos. Złożył na jej ręce serdeczne podziękowania za skuteczne działania na rzecz przyznania dofinansowania ze środków PFRON.
- To bardzo potrzebna i znacząca inwestycja dla naszej lokalnej społeczności. Środki, które udało się pozyskać, pozwolą na przeprowadzenie gruntownego remontu klatki schodowej w budynku SOSW, co ma najważniejsze znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego w placówce – zaznaczył starosta.
Piotr Rećko wyraził również wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w proces przygotowania i realizacji wniosku. Szczególne podziękowania skierował do Joanny Bieszczad, zespołu ds. inwestycji pod kierownictwem Andrzeja Wnukowskiego, a także Elżbiety Szomko, dyrektor Ośrodka.
- Modernizujemy nasze placówki systematycznie i konsekwentnie, a efekty tych działań są widoczne. Nie zwalniamy tempa. Dążymy do tego, by każda instytucja podlegająca Powiatowi Sokólskiemu była miejscem nowoczesnym, bezpiecznym i przyjaznym – dodał.
Dyrektor Szomko zwraca również uwagę na fakt, iż część podopiecznych oprócz trudności intelektualnych ma również poważne ograniczenia w zakresie sprawności fizycznej, co znacząco utrudnia im poruszanie się w sytuacjach zagrożenia.
- Szczególnie ważne jest to w godzinach nocnych, gdy dzieci przebywające w internacie pozostają pod opieką wychowawców i opiekunów. Mieliśmy już sytuacje, podczas próbnych alarmów przeciwpożarowych z udziałem służb ratowniczych, w których strach tak paraliżował niektóre dzieci, iż konieczna była pomoc personelu w ich ewakuacji. Dlatego tak istotne jest stworzenie bezpiecznej i dobrze przygotowanej infrastruktury - tłumaczyła dyrektor placówki.
Oprócz zabezpieczeń przeciwpożarowych, Ośrodek planuje również instalację windy, która znacząco zwiększy dostępność budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową. w tej chwili część pomieszczeń na pierwszym piętrze, w tym sale rehabilitacyjne, pozostaje poza zasięgiem niektórych wychowanków. Montaż windy umożliwi pełne wykorzystanie przestrzeni placówki, a tym samym podniesie jakość świadczonych usług edukacyjnych i terapeutycznych.
- Dzięki tym działaniom nasz Ośrodek stanie się miejscem w pełni przyjaznym, bezpiecznym i funkcjonalnym, miejscem, które nie tylko ułatwi codzienne funkcjonowanie dzieciom z niepełnosprawnościami, ale również przygotuje je do samodzielności i aktywnego udziału w życiu społecznym i zawodowym – podsumowała Elżbieta Szomko.
{youtube}VE8NozjTECY{/youtube}
{gallery}/zdjecia/2025/lipiec/30{/gallery}
Sylwia Matuk – Powiatowy Dom Kultury w Sokółce,
Fot. Piotr Białomyzy