
Aplikacja „Drogowskaz” pomoże odnaleźć kościół, w którym będzie sprawowana Msza św. albo święcenie potraw, ułatwi również ustalenie godzin obecności księży w konfesjonałach. Przeczytamy tu notę historyczną poświęconą parafii i znajdziemy podpowiedź, czy przy konkretnym kościele jest zapewniony podjazd dla osób niepełnosprawnych.
Można skorzystać z mapy ułatwiającej dotarcie do kościoła, znaleźć informacje o kancelariach parafialnych, numerach telefonu, adresach mailowych i adresach stron internetowych (o ile takie są). Mamy również wyszczególnionych niektórych księży posługujących w parafii. Co ważne, wszystko jest dostępne w jednym miejscu – wystarczy tylko ściągnąć aplikację na nasz telefon mający dostęp do internetu.
Aplikacja powstała w 2017 r., aby „przybliżać ludzi do Boga”. Tym samym stała się pierwszą w Polsce aplikacją dla wiernych – z początku z archidiecezji poznańskiej. Od tego momentu „połączyła” już wiele diecezji z innych części Polski. Diecezja Płocka oficjalnie dołączyła do tego grona 19 marca.
– Jestem przekonany, iż funkcje tej aplikacji będą przydatne zarówno osobom spoza diecezji, jak i naszym diecezjanom. choćby we własnym regionie nie zawsze pamiętamy i znamy układ Mszy św. czy nabożeństw we wszystkich parafiach – uważa ks. Robert Banasiak, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku, odpowiedzialny za wdrożenie projektu. Dodaje, iż sam już zdążył przetestować aplikację podczas podróży.
W darmowej aplikacji znajdziemy informacje o połowie diecezji. Jak dotąd pobrało ją ponad 100 tys. użytkowników. Jest ona dostępna na systemy Android i iOS w Google Play i AppStore.
– „Drogowskaz” to innowacyjne narzędzie, które integruje wiernych z życiem Kościoła i ułatwia dostęp do sakramentów. To szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób podróżujących, ale także dla tych, którzy na co dzień chcą mieć szybki dostęp do informacji o parafiach i nabożeństwach – dopowiada Ilona Krawczyk-Krajczyńska, rzeczniczka Diecezji Płockiej.
Aplikacja będzie stopniowo rozwijana o nowe funkcje. Planowane jest m.in. umożliwienie samodzielnego aktualizowania danych dotyczących godzin nabożeństw czy godzin urzędowania kancelarii parafialnych.
Foto: Zdjęcie poglądowe / Pixabay