Po adekwatnej stronie lustra. Wrzesień 2024 r.

1 dzień temu

Oddajmy głos radnym KOALICJI (czytaj: Koalicji Obywatelskiej PO):

Małgorzata Karwacka – przewodnicząca Rady Powiatu

Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

Sierpień i wrzesień to czas dożynek i tak było w naszym powiecie. Powiatowo-Gminne Święto Plonów w Starej Łubiance podsumowało Dożynki gmin i dlatego odbyły się jako ostatnie. To czas, kiedy rolnicy, pszczelarze i ogrodnicy, po ciężkiej pracy mogą wypocząć. My natomiast możemy im podziękować za ich ciężką pracę. Wydarzenie to było wspaniałym świętem tradycji, tańca, zabawy, pięknych strojów i wspaniałego jedzenia tradycyjnych potraw. Wieńce dożynkowe wspaniale się prezentowały. Pogoda dopisała, a zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Na pewno warto w przyszłym roku zaplanować sobie czas, aby móc uczestniczyć w tak wspaniałej imprezie łączącej pokolenia i podtrzymującej piękne tradycje.

Maria Augustyn

Śródmieście, Zamość

Kiedy trwały obrady Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, a potem Sesja Rady Powiatu poświęcone m.in. analizie sprawozdań Wód Polskich obejmujących obszar powiatu nikt nie przypuszczał, iż dotkliwa susza będzie się dalej pogłębiać, osiągając rozmiary, jak ostatnio co roku, rekordowe. To niewątpliwie skutek zmian klimatycznych.

Z przedłożonych sprawozdań, jak i wypowiedzi przedstawicieli nielicznych oddziałów Wód Polskich, którzy zechcieli przybyć na obrady, wyłaniał się obraz bardziej niż niepokojący. Wody nam ubywa, susza ma charakter hydrologiczny i permanentny od wielu lat, poziom wód gruntowych znów się obniżył. Są gminy, gdzie wody zaczyna brakować. Cierpią rolnicy (plony są znacznie obniżone), stracą konsumenci, bo żywność znowu drożeje. Lokalne Wody Polskie są słabe finansowo i kadrowo, więc jedynie monitorują sytuację i konserwują istniejące urządzenia systemów wodnych i melioracyjnych. Na obradach alarmowali pokazując jak jest źle. Większe inwestycje są w gestii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz centrali Wód Polskich. Naszego subregionu w tych działaniach prawie nie uwzględniono.

Co zatem robić? Niektóre gminy w naszym powiecie mają propozycje dofinansowań do budowy zbiorników na deszczówkę, są na to środki także w NFOŚ. Prywatni inwestorzy próbują budować z dotacji małe zbiorniki retencyjne jak choćby ten na obrzeżach Skrzatusza. Właściciele posesji, szczególnie prywatnych domów, w obawie przed karami rozsączają deszczówkę lub gromadzą w zbiornikach. To też się liczy. Jednak jaka jest tego skala i efekt adekwatnie nie wiadomo.

Powiat nie ma kompetencji i środków, aby zapobiegać pogłębiającym się niedoborom wody. Skoro jednak ustawodawca zobowiązał nas do analizy sytuacji, to chyba w nadziei, iż wokół tych spraw mobilizować będziemy odpowiedzialne instytucje, samorządy gminne, szkoły i organizacje pozarządowe. Ważne jest też scalanie informacji rozsianych po różnych oddziałach Wód Polskich i w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Może warto byłoby zorganizować konferencję na ten temat wspólnie z powiatami subregionu, upowszechniać informację skąd i na co można zdobyć środki, pokazywać dobre praktyki i wypracować postulaty dla naszych reprezentantów w regionie i parlamencie. Powiaty mogą przecież mieć rolę inicjującą. Bo, iż działać trzeba już teraz i energicznie nie można mieć wątpliwości. Inaczej usychać też będzie nasza nadzieja, iż ten niekorzystny trend zdołamy powstrzymać lub jego skutki złagodzić.

Katarzyna Papieska

Białośliwie, Miasteczko Krajeńskie, Kaczory

Z dniem 2 września mury szkół Powiatu Pilskiego ponownie zapełniły się gwarem rozmów oraz śmiechem. Jedni czekali na ten moment z utęsknieniem, inni chętnie przedłużyliby wakacje. Dla wszystkich jednak nowy rok szkolny to „nowe otwarcie”, „nowa, czysta karta”, którą można zapisać pięknymi wspomnieniami i nowymi doświadczeniami. Na uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich czeka w tym roku wiele zmian. Nowa podstawa programowa, zmiany w kanonie lektur, nowe przedmioty, a także ograniczenie prac domowych, to jedne z głównych założeń reformy, które zachodzą właśnie w oświacie. Nowe wyzwania stoją także przed dyrektorami szkół. Tym bardziej cieszy fakt, iż podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w budżecie powiatu zostały zabezpieczone środki na obsługę prawną dla szkół średnich. Z pewnością usprawni to pracę kadry zarządzającej, pomoże w bieżącym rozwiązywaniu problemów prawnych oraz eliminowaniu ich występowania w przyszłości. Warto wspomnieć, iż w budżecie powiatu na ten rok zostały także zaplanowane wydatki na zadanie inwestycyjne dla szkół. Po szczegóły odsyłam na stronę Biuletynu Informacji Publicznej Powiatu Pilskiego.

Wszystkim uczniom życzę, aby ten rok szkolny przyniósł ze sobą interesujące doświadczenia, a szkoła niech będzie miejscem odkrywania świata, budowania relacji oraz rozwijania pasji. Nauczycielom życzę satysfakcji zawodowej, wielu edukacyjnych sukcesów i wytrwałości.

Wojciech Szutkowski

Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

W sierpniu br. Rada Powiatu w Pile zebrała się dwukrotnie, podejmując uchwały zgodnie z przyjętym porządkiem obrad. Przedmiotem obrad była m.in. sytuacja ekonomiczno-finansowa Szpitala Powiatowego w Wyrzysku sp. z o.o. Wprawdzie Szpital zakończył 2023 rok z nieznacznym wynikiem dodatnim, w wysokości około 5,5 tys. zł, to straty z lat ubiegłych w dalszym ciągu wynosiły ponad 7 mln zł. Nowa Prezes Szpitala zobowiązała się do podejmowania dalszych działań celem poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej Szpitala oraz podniesienia jakości leczenia pacjentów. Radni jak co roku przyjęli Sprawozdania z działalności Nadzorów wodnych mających swoje lokalizacje na terenie 8 powiatów. Również dokonano zmian w uchwale budżetowej, zwiększając dochody powiatu oraz przesuwając wydatki między działami. Jako konsekwencję podjętej w miesiącu styczniu br. podjęto uchwałę w sprawie likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kijaszkowie, uzyskując wcześniej pozytywną opinię związków zawodowych oraz nie zwalniając w jej konsekwencji żadnego z pracowników.

Jako pozytyw należy uznać podjęcie uchwały w sprawie współorganizacji w 2024 r. „Święto Plonów – Dożynki Powiatowo-Gminne Powiatu Pilskiego” przez Powiat Pilski i Gminę Szydłowo.

7 września w miejscowości Stara Łubianka odbyły się w/w Dożynki w pięknym otoczeniu Parku – boiska, gromadząc licznie przybyłych, mogących podziwiać dożynkowy korowód, okazałe wieńce dożynkowe, obrzęd dożynkowy, a także można było skosztować domowych przysmaków w stoiskach zorganizowanych przez poszczególne sołectwa gminy Szydłowo. Również swoje stoiska zorganizowały instytucje działające na rzecz rolnictwa z województwa wielkopolskiego, powiatu i gmin.

Stanisław Dąbek

Śródmieście, Zamość

Drodzy Państwo trwa w naszym kraju porządkowanie tego wszystkiego, co przez wszystkie lata się złego wydarzyło, nie tylko na szczeblach rządowych, ale również samorządowych. Chcę powiedzieć o tym, co się zmienia w widoczny sposób. Zmieniają się zasady finansowania samorządów, które od przyszłego roku mogą liczyć na większe wpływy m.in. z podatku CIT i PIT.

Dobrą informacją dla miast i gmin, a także dla mieszkańców jest zapowiedź zmian wysokości subwencji oraz uruchomienia rządowych programów. Wszystko to przyniesie oszczędności w samorządowych budżetach i zwiększenia nakładów na wydatki bieżące. Na utrzymanie czystości dróg w mieście, a z drugiej strony zapewni rodzicom, co ważne, korzystanie z bezpłatnych żłobków. Tak będzie na pewno w Pile. O tym na bieżąco będą mogli Państwo dowiadywać się z komunikatów, które będą płynąć z każdej sesji miasta czy powiatu.

Grzegorz Wądołowski

Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

Jesteśmy po dobrych wynikach wyborów samorządowych. Wreszcie ludzie z wyrokami (kiedyś) już nie mają wpływu na nic! Po długiej absencji wrócił do rady były starosta. Co za perfidia, do każdej sprawy i problemu odnosi się jakby to nie on decydował. Bardzo przykry, zarozumiały człowiek. Czasami trudno słuchać jego neologizmów. Nie stać go było, aby być na dożynkach w Starej Łubiance. Świetna impreza, dobrze przygotowana i zorganizowana. Gratulacje dla wszystkich sołectw Gminy Szydłowo. Dobrze, iż wróciliśmy tam gdzie Genesis. Dożynki na wsi! Choć było bardzo gorąco to cała uroczystość wspaniała. Gratuluję organizatorom. Tak trzymać!!! Pozdrawiam serdecznie.

Marcin Borowicz

Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

Koniec wakacji. Rozpoczął się nowy rok szkolny 2024/2025 w szkołach powiatowych.

Nawiązując do poprzedniego artykułu dot. rekrutacji do szkół ponadpodstawowych chciałbym na podstawie informacji z Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile przekazać kilka faktów.

W naborze przeprowadzonym przez szkoły ponadpodstawowe zakwalifikowało się 764 uczniów, z których utworzono 27 oddziałów (informacja z dnia 29.08.2024 r.). Być może ruch uczniów jeszcze trwa, ale tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego były jeszcze 93 wolne miejsca.

Największym zainteresowaniem absolwentów szkół podstawowych cieszyły się technika, w których łącznie w szkołach Powiatu Pilskiego utworzono 11 oddziałów. Tam prym wiodą klasy informatyczne i logistyczne. Ponadto utworzono klasy mundurowe, technika budownictwa, renowacji elementów architektury, architektury krajobrazu, technika ekonomisty, żywienia i usług gastronomicznych, hotelarstwa oraz technika elektryka i automatyka. W szkołach branżowych I stopnia utworzono 9 oddziałów. Są to klasy wielozawodowe oraz kształcące w zawodach: fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych i lakiernik, magazynier, stolarz, tapicer, elektryk, kucharz i piekarz. W liceach ogólnokształcących profilowanych udało się utworzyć 7 oddziałów, w tym 4 oddziały w Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pile oraz 3 oddziały w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.

Jak wynika z moich wyliczeń, tegoroczne zainteresowanie wyborem szkół kształcących w zawodach nieco zwiększyło się od poprzednich lat i wyniosło ponad 70%. Wierzę, iż ci wszyscy młodzi ludzie dokonali adekwatnego wyboru i cieszą się z takiej decyzji.

Wszystkim uczniom oraz nauczycielom i pracownikom szkół życzę z całego serca udanego i spokojnego roku szkolnego 2024/2025.

Już teraz zapraszam do spotkania z radnymi w październikowym wydaniu TR.

M.M.

Idź do oryginalnego materiału