Małgorzata Wesołowska-Grek, koordynator sztabu nr 472 Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie przypomina, iż pierwszy finał odbył się w 1996 roku.
– Tegoroczny finał rozpoczynamy kwestą od godziny 6.30. Nasi wolontariusze wyjdą na ulice Ożarowa. Oczywiście będzie ich można poznać po identyfikatorach, po puszkach i co najważniejsze, po uśmiechach. Wielka machina orkiestrowa rusza natomiast o 14.30. Rozpoczynamy występami dzieci z Przedszkola Publicznego w Ożarowie, później nastąpi występ młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębnie, a o godzinie 15.30 rozpoczną się licytacje, które poprowadzą Paulina Sadowska i Filip Kos. W międzyczasie wystąpią dzieci z naszych ożarowskich szkół podstawowych, a także sekcja instrumentalna z naszego ośrodka kultury – wylicza Małgorzata Wesołowska-Grek.
Dodaje, iż w holu domu kultury będzie się odbywał kiermasz ze słodkościami i pysznymi pierogami. Ciasta przygotują koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, ale również osoby prywatne. Będzie też stoisko z maskotkami i brokatowymi tatuażami, możliwość przejażdżki quadem. Nie zabraknie pokazów pierwszej pomocy w wykonaniu Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie i mnóstwa dodatkowych atrakcji. Kulminacją wydarzenia będzie „Światełko do nieba”.
Pomysłodawcą tegorocznej formy, jaką przyjmie światełko jest Piotr Wójtowicz, Kierownik Referatu Rozwoju, Promocji i Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Ożarowie. Wolontariusze i mieszkańcy utworzą bowiem na ożarowskim Placu Wolności „żywe serce”, symbol WOŚP-u.
– Pomysł na organizację „Światełka do nieba” w takiej formie wynika z troski o naszych mieszkańców, a także ich czworonożnych przyjaciół. Tak jak robiliśmy to podczas zabawy sylwestrowej, nie chcemy fajerwerków po to, aby uszanować osoby, którym te fajerwerki przeszkadzają, a także, aby impreza sprzyjała zwierzętom. Wydaje się nam, iż serduszko, które jest od lat symbolem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie też pięknym symbolem, kończącym finał w Ożarowie, włączającym lokalną społeczność. Osoby, które staną na placu i ustawią się w kształt serduszka poczują jedność, którą czują Polacy w Polsce i poza jej granicami – wyjaśnia Piotr Wójtowicz.
Dodaje, iż organizację 33 finału WOŚP w Ożarowie wspiera czynnie urząd miejski. W budynku znajduje się jedna ze skarbonek, która systematycznie się zapełnia.
– Jako referat odpowiedzialny m.in. za zadania promocyjne, chętnie się włączamy, podobnie zresztą jak inni pracownicy urzędu i jednostek mu podległych w tego typu akcje. Jednak na tym nasza pomoc się nie kończy. Przekażemy również gadżety z naszym nowym znakiem graficznym na licytacje. Będą to kalendarze, smycze, kubki, długopisy, czy też zestawy piśmiennicze. Myślę, iż znajdą się chętni na tego typu gadżety – wyjaśnia Piotr Wójtowicz. Dodaje, iż w licytację włączy się również Piotr Ślęzak, burmistrz Ożarowa. Na razie to, co przekaże burmistrz, pozostaje jednak tajemnicą.
– Warto wziąć udział w tej wielkiej akcji, ponieważ warto pomagać innym, tym, którzy tego szczęścia w życiu mają mniej, ale też mieć taką świadomość, iż każdy z nas może się znaleźć w trudnej sytuacji, będzie wymagał specjalistycznego sprzętu i pomocy. Drugim powodem jest poczucie jedności, która towarzyszy nam od wielu lat. Myślę, iż bez względu na poglądy, wiek, pochodzenie, status materialny, WOŚP wrosła w naszą tradycję i mimo tego, iż wśród niektórych osób wywołuje kontrowersje, warto wziąć w niej udział i pomagającym innym pomóc sobie – zachęca Piotr Wójtowicz.
Odpowiedzialna za licytacje Paulina Sadowska, podkreśla, iż ożarowska odsłona finału WOŚP zawsze jednoczy. Nie brakuje też chętnych przekazujących różnego rodzaju przedmioty i vouchery na licytacje.
– Tak jest też w tym roku. Wylicytować można dosłownie wszystko. Od kubków, poprzez gadżety WOŚP, obrazy, klocki LEGO, bony i vouchery przekazane przez instytucje i przedsiębiorców. W akcję może się włączyć również każdy mieszkaniec. Zapraszamy do domu kultury w godzinach pracy od 8.00 do 19.00 z gadżetami, z których dochód pomoże chorym dzieciom – wyjaśnia Paulina Sadowska.
Wspólnie z Małgorzatą Wesołowska-Grek z sentymentem wspomina ubiegłoroczny finał, podczas którego udało się zebrać rekordową kwotę – ponad 51 000 zł.
Z orkiestrą po raz kolejny zagra wolontariuszka Wiktoria, uczennica Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie.
– Trzeba i warto pomagać – podkreśla.
Marian Sus, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. A. Patkowskiego w Ożarowie zaznacza, iż podczas tegorocznego finału będzie smacznie, kolorowo i energetycznie.
– Liczymy na to, iż po raz kolejny serca naszych mieszkańców się otworzą i będzie pięknie, jak co roku – podsumowuje.