Po raz pierwszy w historii Polka została… biskupem

8 miesięcy temu

Ksiądz radca Paulina Hławiczka-Trotman została w sobotę wybrana na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB). Jak poinformował portal ekumenizm.pl, jest ona pierwszą Polką na świecie, która została wybrana biskupem luterańskim i pierwszą polską kobietą-biskupem protestanckim w ogóle.

“Gratulacje dla ks. Pauliny Hławiczki-Trotman z powodu wyboru na kolejnego biskupa LCiGB podczas dzisiejszego synodu! Życzymy jej Bożego prowadzenia i wszystkiego najlepszego w tej ważnej roli” – napisano na profilu Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii na Facebooku.

Pierwsza Polka wybrana na biskupkę luterańską. Ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman została zwierzchnikiem brytyjskich luteran https://t.co/dxr7SNEXBN @luteranie

— Ewangelicy.pl (@ewangelicyPL) September 23, 2023

Wybór nowego biskupa odbył się w sobotę podczas sesji nadzwyczajnej Synodu LCiGB. Kontrkandydatem Polki był wielebny Mark Hardy.

Portal ekumenizm.pl podaje, iż ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman pochodzi z Ustronia na Śląsku Cieszyńskim i jest absolwentką Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na duchowną luterańską została ordynowana w Anglii w 2014 roku przez szwedzkiego biskupa Martina Linda, gdyż wówczas Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie ordynował kobiet, co zmieniło się dopiero w 2022 roku.

Ks. Hławiczka jest nie tylko członkinią konsystorza LCiGB, ale także proboszczką parafii luterańskich w Nottingham i Cork. Opiekuję się też luteranami w Londynie i innych miastach. Na mocy Ugody z Porvoo posiada licencję kapłańską w Diecezji Southwell i Nottingham Kościoła Anglii, na terenie której odprawia również nabożeństwa anglikańskie.

Nowa biskup jest także koncertującą śpiewaczką. Jej mężem jest pastor Arlington Trotman, duchowny Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii.

Konsekracja biskupia ks. Pauliny Hławiczki-Trotman odbędzie się 20 stycznia 2024 roku w kościele luterańskim w Liverpoolu. Luterański Kościół w Wielkiej Brytanii jest jednym z najmniejszych Kościołów luterańskich na świecie i jednym z najmniejszych Kościołów chrześcijańskich w Wielkiej Brytanii.

Idź do oryginalnego materiału