Po silnych opadach mogą uruchomić się osuwiska. Kalwaria ostrzega mieszkańców

2 dni temu

Choć w powiecie wadowickim zagrożenie powodziowe jest na tę chwilę bardzo małe, w Urzędzie Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej przypominają o innym zagrożeniu. Chodzi o możliwość wystąpienia osuwisk.

Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej ostrzega mieszkańców gminy i okolic przed niebezpieczeństwem, które związane jest ze skutkami silnych opadów deszczu, które nawiedziły region w ostatnim czasie.

Wzrasta zagrożenie osuwiskowe w województwie małopolskim, a położenie Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorony już nie raz pokazywało, iż znajduje się tutaj duży potencjał do tych zjawisk geologicznych.

Charakter opadu z jakim mamy do czynienia wpływa bardzo niekorzystnie na stabilność stoków. W przypadku gdy sumy opadów przez 7 kolejnych dni przekroczą 200 mm, może dojść do uaktywnienia się osuwisk zwietrzelinowych i skalno-zwietrzelinowych, natomiast w przypadku przekroczenia opadu wynoszącego 100 mm dochodzić może do osuwisk płytszych zwietrzelinowych. Osunięcia mogą być bardzo dynamiczne, jak i bardzo powolne. Należy się również spodziewać osuwisk o charakterze erozyjnym, które powstaną w wyniku podcięcia zboczy przez wezbrane rzeki i potoki. Wszystkie przypadki mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i powodować straty materialne -czytamy w komunikacie geologów.

Jak dalej cytuje specjalistów Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej, zagrożenie osuwiskowe nie zmaleje od razu po ustaniu opadów deszczu. Procesy osuwiskowe mogą występować z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach. Nasączenie górotworu wodą będzie bardzo duże i w przypadku gdy pojawią się kolejne, choćby niewielkie opady deszczu, mogą one uaktywnić osuwiska.

PSG zaleca zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi, pojawianiu się szczelin w gruncie, nawierzchniach dróg, nagłej ucieczce wód w studniach, spękań obiektów budowlanych itp - czytamy w komunikacie Państwowej Służby Geologicznej (PSG) .

Najbardziej narażone są obszary, które objęte były "ruchami masowymi" w przeszłości, a z tymi Kalwaria i sąsiednia Lanckorona zmagały się nie raz.

Idź do oryginalnego materiału