Pociągiem po Warszawie. Ważna wiadomość dla pasażerów

strefamiast.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Zielono-białe pociągi mazowieckiego przewoźnika zatrzymują się w samym sercu Warszawy


Ta informacja ucieszy pasażerów jeżdżących po stolicy i aglomeracji warszawskiej pociągami. Przez kolejne trzy lata przez cały czas będzie można korzystać ze wspólnego biletu ZTM-KM-WKD.

Jeden bilet w Warszawskim Transporcie Publicznym oraz pociągach Kolei Mazowieckich i WKD obowiązuje już od 20 lat. Pasażerowie, którzy mają bilet dobowy lub dłuższy, seniora i dla dzieci (z rodzin z co najmniej trójką dzieci) mogą także jeździć pociągami w określonej strefie.

– Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD to nie tylko wygoda, ale także wymierne korzyści finansowe. Rocznie można zaoszczędzić choćby kilkaset złotych. Nie bez znaczenia jest aspekt ochrony środowiska. Transport szynowy uznawany jest za najbardziej ekologiczny – mówi Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego m.st. Warszawy.

Umowy z Kolejami Mazowieckimi i Warszawską Koleją Dojazdową zostały zawarte na kolejne trzy lata. Obowiązuje od 1 kwietnia br. do 31 marca 2028 r. Wartość porozumienia z Kolejami Mazowieckimi wynosi ponad 828 mln zł brutto (w tym roku ponad 206 mln zł), z WKD 66 mln zł brutto (w tym roku ponad 15 mln zł).

Wspólny bilet ZTM-KM-WKD obowiązuje w strefie, która sięga kilkanaście kilometrów poza Warszawę. Mieszkańcy gmin sąsiadujących ze stolicą mogą dojechać do jednej ze stacji skomunikowanej z WTP, przesiąść się do tramwaju, autobusu, metra i rozjechać się po calej Warszawie. Jest to dla nich tym bardziej korzystne rozwiązanie, iż dzięki dopłatom gmin mogą kodować Bilety Metropolitalne (30- i 90-dniowe) w niższej cenie.

Zielono-białe pociągi mazowieckiego przewoźnika zatrzymują się w samym sercu Warszawy, na stacji Śródmieście, a także w pobliżu stacji obydwu linii metra: Centrum, Dworzec Gdański, Stadion Narodowy, Dworzec Wileński, Młynów. Pociągi KM są znakomitym dopełnieniem miejskiej komunikacji zarówno w centrum Warszawy, jak i na jej obrzeżach. Kursują na Wawer, Białołękę, Targówek, Ursynów, Ursus i Włochy.

Połączenia KM uzupełniają się z Warszawską Szybką Koleją Miejską i sięgają dalej w głąb województwa. Od 2009 r. docierają do Pruszkowa, Płochocina, Chotomowa, Nieporętu, Zagościńca, Sulejówka (Miłosnej), Śródborowa i Zalesia Górnego. Na wspólnych odcinkach tras KM i SKM, tam gdzie jest najwięcej pasażerów, pociągi na stacjach pojawiają się częściej.

Nic dziwnego, iż takie łączone podróże cieszą się dużą popularnością. W 2024 r. z przejazdów koleją w ramach Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD skorzystało ponad 41 mln pasażerów, czyli o ok. 5 proc. więcej niż rok wcześniej. WOS

Gdzie dojedziesz KM i WKD?

• Pociągi KM

Pierwsze strefa wspólnego biletu ZTM-KM-WKD jest ograniczona stacjami (przystankami): Warszawa Ursus Niedźwiadek, Warszawa Gołąbki, Warszawa Choszczówka, Warszawa Wola Grzybowska, Warszawa Zacisze – Wilno, Warszawa Mokry Ług, Warszawa Falenica, Warszawa Jeziorki, Warszawa Lotnisko Chopina.

Druga strefa biletowa obowiązuje na trasach: Warszawa Ursus Niedźwiadek – Pruszków, Warszawa Gołąbki – Płochocin, Warszawa Choszczówka – Legionowo Przystanek, Warszawa Choszczówka – Legionowo Piaski, Warszawa Zacisze – Wilno – Zagościniec, Warszawa Mokry Ług – Zagościniec, Warszawa Wola Grzybowska – Sulejówek Miłosna, Warszawa Falenica – Otwock Śródborów, Warszawa Jeziorki – Zalesie Górne, Legionowo Przystanek – Legionowo Piaski,

Dodatkowo bilety jednorazowe przesiadkowe i czasowe są honorowane w pociągach KM obsługujących połączenia kolejowe wyłącznie na odcinku Warszawa Płudy – Warszawa Lotnisko Chopina.

• Pociągi WKD

Ze wspólnego biletu ZTM-KM-WKD można korzystać na obszarze ograniczonym stacjami Warszawa-Śródmieście WKD – Opacz.

Idź do oryginalnego materiału