Poddany eutanazji z powodu odleżyn

goniec.net 1 tydzień temu

Partnerka mężczyzny z Quebecu, który zmarł w wyniku eutanazji z powodu odleżyn, twierdzi, iż personel szpitala jej nie słuchał. Kobieta, której partner zmarł w wyniku eutanazji po tym, jak w czasie pobytu w szpitalu w Quebecu nabawił się odleżyn, twierdzi, iż personel medyczny nie zareagował na jej prośby o poprawę stanu zdrowia partnera, co, jak twierdzi, mogło zapobiec powstaniu rany.

Sylvie Brosseau wypowiadała się w budynku sądu w Montrealu, gdzie prowadzone jest publiczne dochodzenie w sprawie śmierci jej partnera, Normanda Meuniera, który zwrócił się o pomoc medyczną w umieraniu (MAID) po tym, jak podczas leczenia wirusa układu oddechowego w szpitalu St-Jérôme nabawił się poważnej odleżyny, gdy leżał na noszach przez cztery dni.

Odleżyny to obrażenia spowodowane miejscowym, długotrwałym naciskiem na dany obszar ciała. Meunier, 66-letni tetraplegik, poprosił o MAID dwa miesiące po wystąpieniu urazu pośladków i został zabity 29 marca 2024 r.

Główny koroner Quebecu, Reno Bernier, zarządził publiczne dochodzenie w tej sprawie 25 czerwca 2024 r. na wniosek ministra bezpieczeństwa publicznego François Bonnardela.
Brosseau powiedziała przed salą sądową w Montrealu, iż wielokrotnie prosiła personel medyczny o zapewnienie Meunierowi materaca terapeutycznego, który miałby zapobiegać powstawaniu odleżyn, ale jej prośby nie zostały spełnione.

Szpital oświadczył, iż jest „głęboko zasmucony” śmiercią Meuniera i iż podejmuje działania mające na celu poprawę opieki nad osobami podatnymi na odleżyny.

Według najnowszego raportu Health Canada liczba wspomaganych zgonów w Kanadzie przekroczyła w 2023 r. 15 000 , co stanowi wzrost o 15,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim .
Kanadyjskie prawo dotyczące eutanazji należy do najbardziej liberalnych na świecie.

Obecnie kwalifikowalność do MAID wymaga ukończenia 18 lat i posiadania stanu chorobowego uznawanego za „poważny i nieodwracalny”.

Eutanazja stała się legalna w Kanadzie w 2016 r., a w 2021 r. rząd federalny uchwalił ustawę, która wyeliminowała wymóg, aby śmierć osoby była „przewidywalna w rozsądnym czasie”, aby kwalifikować się do eutanazji.

„Rząd Kanady zobowiązuje się do tego, aby nasze prawo odzwierciedlało zmieniające się potrzeby Kanadyjczyków, wspierało ich autonomię i wolność wyboru oraz chroniło osoby bezbronne” – stwierdziła wówczas Ottawa.

Kanada planowała rozszerzyć kwalifikowalność do MAID, aby objąć osoby, których jedynym stanem jest choroba psychiczna, stwierdzając, iż „uznaje, iż choroba psychiczna może powodować taki sam poziom cierpienia, jak choroby fizyczne”. Jednak pośród obaw aktywistów i opozycji rząd w 2024 r. wstrzymał to rozszerzenie na trzy lata, stwierdzając, iż system nie pozostało przygotowany na takie rozszerzenie.

Tymczasem w ostatnich latach program MAID znalazł się pod lupą ze względu na doniesienia, iż ​​osoby znajdujące się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej korzystają z możliwości zabicia przez lekarza z powodu braku dostępnych opcji wsparcia, a także ze względu na trudną sytuację życiową.

W jednym z najnowszych znanych przypadków weteran Kanadyjskich Sił Zbrojnych David Baltzer powiedział w niedawnym podcaście, iż otrzymał ofertę MAID od Veterans Affairs Canada (VAC) w 2019 r. po tym, jak dowiedział się, iż jego wsparcie finansowe dobiega końca. Powiedział, iż niespodziewana oferta wprawiła go w zakłopotanie i skłoniła do skupienia się na poprawie swojej sytuacji.

Podobny przypadek przykuł uwagę kraju w 2022 r., kiedy komisja Izby Gmin wysłuchała zeznań Christine Gauthier, emerytowanej kapral Kanadyjskich Sił Zbrojnych i byłej paraolimpijki, która doznała urazu pleców. Powiedziała, iż ​​zaoferowano jej MAID po skontaktowaniu się z VAC w celu zainstalowania podjazdu dla wózków inwalidzkich w jej domu.
Była ona szóstą weteranką, której wówczas zaproponowano taki zabieg.

W zeszłym roku pewien lekarz z Ontario bił na alarm, iż osobom bez nieodwracalnych schorzeń oferuje się MAID, zamiast zapewnić im dostęp do usług, które mogłyby poprawić ich sytuację.

Idź do oryginalnego materiału