To historyczne wydarzenie dla sanockiego boksu, ponieważ ostatni złoty medal w kategorii kadetów dla Sanoka sięga 1988 r., kiedy to Marian Podczaszy triumfował w kategorii 75 kg. Po 37 latach Sikora powtórzył ten wyczyn, wpisując się na nowo w historię lokalnego sportu.
Trudna droga
Droga do mistrzostwa była wymagająca. Sikora najpierw zdobył mistrzostwo Podkarpacia, pokonując w finale Mateusza Skibskiego ze Stali Stalowa Wola. Na Mistrzostwach Polski w 1/16 finału odwrócił losy walki z Antonim Balą z Legii Warszawa, mimo przegranej pierwszej rundy.

W ćwierćfinale zdominował Kacpra Szewczaka z województwa zachodniopomorskiego, a w półfinale wygrał na punkty z Mateuszem Mucharskim, wicemistrzem Polski młodzików. Finałowa walka z Igorem Tomiczkiem z klubu Czarni Słupsk była niezwykle wyrównana, ale dzięki taktyce i zimnej krwi Olek zwyciężył 3:2 na punkty.
Wkład trenerów
Aleksander Sikora jest wychowankiem sanockiego klubu i od początku kariery trenuje pod okiem Pawła Rżanego, który jest głównym autorem jego sukcesów. Wspólnie osiągnęli już dwukrotne mistrzostwo Podkarpacia, wicemistrzostwo Polski w kategorii 75 kg oraz złoty medal Pucharu Polski U-15 w kategorii 80 kg.
Duże znaczenie miał także trener Radosław Miklaszewski, który pomógł zawodnikowi przejść z kategorii 75 kg do 80 kg, poprawiając jego siłę i dynamikę. Jak podkreślają przedstawiciele sanockiego klubu, od początku 2023 r. klub pod kierunkiem Piotra Benedyka i Pawła Rżanego wyraźnie się rozwija, a sukces Sikory jest tego najlepszym dowodem.
W Sokółce walczyli także inni sanoccy zawodnicy: Borys Gerent, który po wyrównanej walce zakończył udział w turnieju, oraz Szymon Woźniak, mistrz Podkarpacia w wadze superciężkiej, który niestety nie mógł wystąpić z powodu kontuzji ręki.