W ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby i długości zwolnień lekarskich w Polsce. Lekarze wystawili łącznie 27,4 miliona zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na 290 milionów dni absencji. W porównaniu z rokiem 2023, liczba zwolnień wzrosła o 400 tysięcy, a liczba dni nieobecności o 2,8 miliona. W ciągu całego 2024 roku co najmniej raz na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 miliona osób, z czego 7,1 miliona to osoby ubezpieczone w ZUS. Absencja chorobowa to zjawisko dynamiczne, które zmienia się w zależności od pory roku oraz uwarunkowań środowiskowych. W okresie jesienno - zimowym liczba zwolnień lekarskich zwykle rośnie. W ubiegłym roku najwięcej zaświadczeń dotyczących absencji chorobowej wystawiono w styczniu i październiku.
W 2024 roku w Rejestrze Zaświadczeń Lekarskich odnotowano 27,4 mln dokumentów dotyczących czasowej niezdolności do pracy. Łączna liczba dni absencji chorobowej wyniosła 290 mln i obejmowała nie tylko choroby własne, ale także opiekę nad dzieckiem oraz innym członkiem rodziny. Zaświadczenia wystawiono zarówno ubezpieczonym w ZUS, jak i KRUS, a także w innych instytucjach w Polsce czy w innym państwie.
W związku z opieką nad dzieckiem lekarze wystawili 2,9 mln zaświadczeń, obejmujących 11,2 mln dni. Natomiast w przypadku opieki nad innym członkiem rodziny wydano 500 tys. zaświadczeń na 2,5 mln dni.
W 2024 roku lekarze wystawili 24 mln zaświadczeń z tytułu chorób wł