Haftowane obrazy, stare meble, zdjęcia i inne pamiątki z przełomu XVIII i XIX wieku zdobią wnętrze Izby Regionalnej utworzonej w 2010 roku w Starym Wełeczu, w budynku po dawnej szkole podstawowej. Można w niej odbyć sentymentalną podróż do przeszłości i poznać życie sprzed wieków.
– Izbę prowadzą członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, które oprowadzają po chacie gości. Wśród nich są między innymi dzieci i młodzież szkolna. Z opowieści dowiadują się interesujących faktów z przeszłości i oglądają, jak wyglądało życie przed wiekami – informuje Anna Bąk ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Wiele faktów można poznać z Kroniki szkoły w Wełczu, w której pierwsze zapiski pochodzą z 1922 roku. Początki szkoły sięgają lat osiemdziesiątych XIX wieku. Budynek szkolny został wybudowany w roku 1898.
– Izba Regionalna powstała z inicjatywy grupy mieszkańców Wełcza, aby zachować dla potomnych ślady bogatej historii wełeckiej wsi. Izba Regionalna to nie tylko miejsce, gdzie każdy obejrzy zgromadzone pamiątki i eksponaty, ale jest także miejscem nauki haftu, wyrabiania kwiatów z krepiny, koronkarstwa czy wyplatania z wikliny – wyjaśnia Anna Bąk.
Ściany budynku w Starym Wełczu zdobią misternie haftowane obrazy. Zachwycają tam również stare meble pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku oraz zgromadzone pamiątki i zdjęcia.
Seniorzy odbywają tam podróż do lat swojej młodości. Pobliski las, czyste powietrze, źródła wód mineralnych i piękny krajobraz urozmaicony pagórkami jest wymarzonym miejscem do rekreacji i wypoczynku.
Bogactwo kulturowe okolicy tworzą też krzyże przydrożne i kapliczki, pozostałość dawnego traktu wełeckiego oraz część XVIII-wiecznego dworku rodziny Sokołowskich.