Podstawowa przemiana materii – co to jest i dlaczego warto ją znać?

2 dni temu

Przemiana materii – szybka, wolna – co to w zasadzie oznacza i jak się ma do Twojego zdrowia, wagi i samopoczucia? Podpowiadamy, czym jest podstawowa przemiana materii i jak skorzystać z tej wiedzy, by czuć się znakomicie, a wyglądać jeszcze lepiej!

Czym jest podstawowa przemiana materii i co na nią wpływa?

PPM, czyli podstawowa przemiana materii, to nic innego jak ilość energii, którą Twój organizm zużywa na fundamentalne procesy – oddychanie, krążenie, regeneracja. Innymi słowy, to parametr określający ile paliwa potrzebuje Twoje ciało, by mój funkcjonować na co dzień w poprawny sposób.

Na prędkość przemiany materii wpływa wiele czynników, m.in. płeć, wiek, waga, stan zdrowia, masa mięśniowa i genetyczne uwarunkowania. PPM od CPM, czyli całkowitej przemiany materii, odróżnia zasięg pomiaru – CPM uwzględnia także aktywnie spalone kalorie, np. podczas zwykłego ruchu czy wysiłku fizycznego.

Nie można się jednak przywiązywać do przeliczania PPM według wagi czy innych sztywnych wartości, może się bowiem okazać, iż dwie osoby ważące tyle samo będą miały zupełnie inne PPM przez wpływ innych czynników, często niezależnych – jak wspomniana genetyka.

Jak obliczyć swoje PPM?

Warto znaleźć w sieci rzetelny kalkulator PPM, aby obliczyć swoje tempo metabolizmu i ilość energii wydatkowanej na podstawowe funkcje życiowe. Poznanie wartości tego parametru może się przydać na wiele sposobów.

Po pierwsze, jest to ważne dla osób, które pragną schudnąć albo odbywają plan treningowy z wyznaczonymi przez siebie celami – na przykład przyrostem mięśni i redukcją tkanki tłuszczowej.

Po drugie, dobrze wyliczone i poprawnie rozumiane PPM pozwala na dostosowanie diet czy programów treningowych pod własne, realne zapotrzebowanie. Ogólniki czy modne diety nie zawsze będą dla Ciebie czymś, co Ci się przysłuży. Bagatelizując swoje PPM, możesz sprawić, iż waga spadnie drastycznie, a wraz z tym pogorszy się Twoje funkcjonowanie, bo nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości paliwa na absolutnie fundamentalne procesy.

Dodatkowo warto obliczyć także swoje BMI, czyli Body Mass Index, również poprzez kalkulator BMI. Ten wynik pokaże, czy Twoja waga jest w normie, czy jednak musisz trochę schudnąć albo przytyć – to kolejny powód by znać swoje PPM i móc oszacować ile kalorii realnie potrzebujesz.

Zdrowy styl życia a PPM – praktyczne wskazówki

Metabolizm wspiera odpowiednia dieta, dobrze przemyślana higiena snu i umiarkowana aktywność fizyczna – ta złota triada sprawia, iż organizm wchodzi po pewnym czasie w homeostazę, a Ty uczysz się zauważać dobroczynne działanie podjętych przez Ciebie kroków.

Jeżeli interesuje Cię kwestia suplementacji, możesz skorzystać na przykład ze strony Recepta.pl i skonsultować się z farmaceutą, który udzieli Ci wskazówek w temacie. Słuchaj swojego ciała, nie stosuj głodówek i innych drastycznych metod – umiejętne, spokojne, rzetelne podejście do tematu PPM gwarantuje, iż Twoje zdrowie i samopoczucie Ci za to podziękuje!

materiał partnera

Idź do oryginalnego materiału