Podsumowanie akcji „Dzieciom na Kresach” – ZDJĘCIA

4 dni temu

W dniach 26-29 grudnia przedstawiciele Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci udali się z darami do rodaków na Wileńszczyźnie. O ostatnich działaniach związanych z akcją „Dzieciom na Kresach” już informowaliśmy, ale tym razem przedstawiamy szersze podsumowanie wyjazdu i wsparcia.

Wśród zawiezionych darów były przede wszystkim słodycze, artykuły szkolne, nowe: zabawki, ubrania, czy choćby wózek dziecięcy, a także dary medyczne do hospicjum w Wilnie. Niestety ze względu na ferie świąteczne, nie udało się odwiedzić wszystkich dzieci bezpośrednio w placówkach szkolnych. Dary zostaną przekazane w kolejnych dniach przez przedstawicieli Wspólnoty Podbrzezie-Glinciszki, a także dyrekcje placówek szkolnych.

Podczas wyjazdu przeprowadziliśmy szereg rozmów z rodakami. Głównym tematem był przyjazd najmłodszych rodaków na wypoczynek w Polsce, który chcemy zorganizować. Przede wszystkim dla tych dzieci, którzy… jeszcze w Polsce nie byli – powiedział Grzegorz Pałkowski, prezes Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci.

Poza Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie Stowarzyszenie odwiedziło miejsca w rejonie Wileńskim (zamieszkuje tu ponad 200 tys. Polaków, wiele wsi / miasteczek jest w większości zamieszkiwane przez Polaków, są polskie szkoły, a piecze w samorządach lokalnych sprawują Polacy): Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach, Dom Seniora w Niemenczynie, Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu, mieszkańców gminy Podbrzezie. Dary trafią również m.in. do przedszkoli w Anowilu i Glinciszkach.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy dołożyli swoją cegiełkę dostarczając dary na zorganizowane zbiórki. Dziękujemy naszym partnerom / sponsorom za wsparcie akcji „Dzieciom na Kresach”: Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipnicy Murowanej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Bochni, Szkoła Podstawowa w Grobli, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drwini, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mikluszowicach, Szkoła Podstawowa w Uściu Solnym, Szkoła Podstawowa w Nowym Wiśniczu, Przedszkole Samorządowe w Dziewinie, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz Dzieciom i Młodzieży Auxilium, Contimax SA, OSP Bieńkowice, Stowarzyszenie Bocheńskie, Design Colors Print Dawid Halczyński, Caritas przy kościele św. Pawła Apostoła w Bochni, SwissRecruiter, Zakład Produkcji Cukierniczej JIW, Urząd Miasta Bochnia, Małgorzata i Sławomir Potrzebscy – firma Dandav, Piedmont Cookies – Pan Michał Błoniarczyk, Fundacja integracji i pomocy społecznej Dar Miłosierdzia, MOTO Madej – Pan Ireneusz Madej i wszystkim prywatnym darczyńcom! – przekazał Grzegorz Pałkowski.

Wileńszczyzna to ziemia odebrana Polsce, przez wieki związana z naszą tradycją i kulturą tworzyła Rzeczpospolitą. Wielka część naszej tożsamości narodowej, to o niej pisał Mickiewicz, za nią tęsknił Słowacki. Na Uniwersytecie Wileńskim powstawała, krzepła i rozwijała się polska nauka. Po II wojnie światowej, za przesuniętą na zachód granicą pozostali Polacy. Wspierajmy ich w zachowaniu polskości. Pokażmy, iż los Polaków z kresów, z Wileńszczyzny, nie jest nam obojętny.

Idź do oryginalnego materiału