Gala Podsumowania Roku Kulturalnego 2024, która odbyła się 10 stycznia w Zamojskim Domu Kultury w Zamościu, była doskonałą okazją do podkreślenia roli i potencjału kultury Zamościa, podsumowania działalności kulturalnej oraz złożenia podziękowań środowiskom kulturotwórczym. Wydarzenie uhonorowało również osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w rozwój życia kulturalnego miasta.
Medal Złoty za Długoletnią Służbę
Marzena Rosiak – pracownik Książnicy Zamojskiej im. S.K. Zamoyskiego w Zamościu. Uhonorowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem Złotym za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Honorowy Obywatel Zamościa
Rada Miasta Zamość przyznała tytuł Honorowego Obywatela Zamościa Stanisławowi Orłowskiemu. Urodzony w Zamościu w 1934 roku. Życie zawodowe poświęcił budownictwu i zabytkom Zamojszczyzny. Jako wieloletni pracownik przedsiębiorstw budowlano-konserwatorskich przyczynił się do odnowy zamojskich zabytków, zwłaszcza Starego Miasta – uczestniczył w procesie wpisania
go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z jego inicjatywy w 1961 roku powstało Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, którego od początku aż do 2012 roku był prezesem (obecnie prezesem honorowym). Organizował pierwsze Biennale Fotografii „Zabytki” i powołał Galerię Fotografii „Ratusz”. Członek PTTK. Członek rzeczywisty i honorowy ZPAF. „Zasłużony dla fotografii polskiej” Fotoklubu RP. Autor niezliczonej ilości zdjęć, w tym niezwykle cennych, dokumentujących Zamość od przełomu lat 50. i 60. W 2021 roku przekazał do Archiwum Państwowego 80 000 negatywów. Animator Kultury Zamościa, uhonorowany Medalem Zasłużony dla Zamościa, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Medal Pamiątkowy 550-lecia Województwa Lubelskiego
Marszałek Województwa Lubelskiego wyróżnił Medalem Pamiątkowym 550-lecia Województwa Lubelskiego Zamojski Dom Kultury, w związku z obchodzonym w 2024 r. Jubileuszem 60-lecia.
WYRÓŻNIENIA PREZYDENTA MIASTA ZAMOŚĆ
W kategorii „Ambasador Kultury Zamościa”
- Klaudia Kudełko – pianistka światowej już sławy, Zamościanka, mieszkająca i pracująca w tej chwili w Los Angeles. Uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu. Uznana „Wschodzącą gwiazdą” przez magazyn muzyczny BBC. Występuje w największych salach koncertowych świata, zbierając laury i uznanie krytyków i słuchaczy. Swoim pierwszym solowym albumem „TIME” podbiła listy przebojów Classic FM.
- Andrzej Kędziora – rozmiłowany w przeszłości wybitny regionalista, dziennikarz, autor książek i artykułów o Zamościu. W czasie wieloletniej pracy i działalności w instytucjach związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego i historią miasta zgromadził ogromną ilość materiałów, które wykorzystał do stworzenia monumentalnego opracowania. Encyklopedia Zamościa oraz Zamościopedia – encyklopedia miasta Zamość online jego autorstwa stały się nieocenionymi źródłami wiedzy dla zainteresowanych historią Zamościa oraz ludźmi związanymi z miastem i jego kulturą, z kraju i z zagranicy.
- Janusz Kukuła – autor adaptacji dzieł literackich dla radia oraz reżyser ponad tysiąca pięciuset słuchowisk radiowych, były dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, realizowanego w Zamościu w latach 2021-2023. Podczas trzech edycji Festiwalu „Dwa Teatry” Pan Janusz Kukuła promował Zamość, jego historię i zamojską kulturę we wszystkich mediach, które gościły w Zamościu w trakcie realizowanego Festiwalu. Inicjator słuchowisk radiowych o tematyce związanej z wysiedleniami na Zamojszczyźnie.
- Franciszek Maśluszczak – artysta, malarz, rysownik, grafik, ilustrator. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Działacz w środowisku artystów plastyków i społecznik. Prezentował prace na ponad 100 wystawach indywidualnych i licznych zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich i światowych muzeów (w tym Muzeum Narodowym w Krakowie), a także kolekcjach prywatnych. Promuje Zamość poprzez prezentowanie zamojskiej architektury w swojej twórczości.
- Chóru Ziemi Zamojskiej „CONTRA” – chór od 15 lat skupia pasjonatów śpiewu różnych profesji. Koncertuje z repertuarem muzyki religijnej, patriotycznej, folklorystycznej i rozrywkowej, uczestnicząc w przeglądach i festiwalach w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Organizator dorocznego Roztoczańskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek oraz Crux Christii.
W kategorii „Animator Kultury Zamościa”
- Małgorzata Farion – Prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli. Od 11 lat prowadząca ulicami miasta rzesze Zamościan w największych w regionie jasełkach. Organizatorka i koordynatorka wydarzeń patriotycznych, edukacyjnych, kulturalnych.
- ojciec Andrzej Zalewski – były wieloletni proboszcz Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie oraz dotychczasowy gwardian klasztoru ojców Franciszkanów w Zamościu. Inicjator procesu rewitalizacji świątyni, uwzględniającej jej adaptację na cele kultury historycznej. Inicjator i organizator licznych koncertów
i wystaw.
W kategorii „Sponsor Kultury Zamościa”
- Fundacja Winiarnie Zamojskie – w podziękowaniu za realizację od 6 lat Festiwalu Zamojskie Winogranie – jednej z największych letnich imprez kulturalnych w Zamościu, promującej produkty lokalne, integrującej społeczność i wspierających lokalnych przedsiębiorców. Festiwal Zamojskie Winogranie to również gwarancja oferty kulturalnej na bardzo wysokim poziomie.
- PKO Bank Polski SA – w podziękowaniu za mecenat nad działalnością Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
- Stalprodukt Zamość Sp. z o.o – w podziękowaniu za wsparcie Zamojskiego Lata Teatralnego i działalności wydawniczej Książnicy Zamojskiej St. Kostki Zamoyskiego.
Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość
- Angelika Sarzyńska – nagrodzona za aktywne działania na rzecz rozwoju kultury czytelniczej mieszkańców Zamościa.
- Mirosław Chmiel – nagrodzony za społeczną, twórczą pracę na rzecz kultury Zamościa w dziedzinie fotografii.
- Adam Karpowicz – nagrodzony za nieocenione wsparcie, wyjątkową dyspozycyjność i ogrom zaangażowania przy otwarciu oraz w początkach funkcjonowania Zamojskiej Akademii Kultury.
Fot. Kazimierz Chmiel