Podwyżka zasiłku do 7000 zł odroczona. Co to oznacza dla Polaków?

2 dni temu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wstrzymało prace nad planowaną podwyżką zasiłku pogrzebowego z 4000 do 7000 złotych. Decyzja o odroczeniu wprowadzenia nowych przepisów zapadła 19 września 2024 roku podczas obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów. Głównym powodem wstrzymania prac jest konieczność zabezpieczenia środków finansowych na usuwanie skutków powodzi w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim.

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3.

Projektowane zmiany zakładały nie tylko znaczącą podwyżkę kwoty zasiłku, ale również wprowadzenie mechanizmu corocznej waloryzacji świadczenia o wskaźnik inflacji. Pierwsza taka waloryzacja miała nastąpić w marcu 2025 roku. Dodatkowo, projekt przewidywał możliwość otrzymania dodatkowego zasiłku celowego w wysokości do 2000 złotych w szczególnych przypadkach.

Obecna kwota zasiłku pogrzebowego, która nie zmieniła się od 2011 roku, pokrywa jedynie część rzeczywistych kosztów pochówku, szczególnie w dużych miastach. Mimo iż proponowana podwyżka o 75 procent również może nie pokryć całości wydatków, stanowiłaby znaczące wsparcie dla rodzin w trudnym okresie po stracie bliskiej osoby.

Wstrzymanie podwyżki zasiłku pogrzebowego może pogłębić problem ubóstwa wśród rodzin dotkniętych stratą bliskiej osoby. Rosnące koszty usług pogrzebowych, w połączeniu z wysoką inflacją, sprawiają, iż coraz więcej osób zmuszonych jest zaciągać pożyczki lub szukać oszczędności kosztem godnego pochówku zmarłego.

Szczególnie dotkliwe skutki tej decyzji odczują mieszkańcy dużych miast, gdzie koszty pogrzebu są znacząco wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Różnice w dostępności do godnego pochówku mogą prowadzić do pogłębienia nierówności społecznych i frustracji wobec systemu zabezpieczenia społecznego. Wiele rodzin może być zmuszonych do wyboru tańszych opcji pochówku, co może stać w sprzeczności z ich przekonaniami czy ostatnią wolą zmarłego.

Odroczenie zmian może również wpłynąć na branżę pogrzebową i jej pracowników. Utrzymanie niższego zasiłku pogrzebowego przy rosnących kosztach prowadzenia działalności może skutkować pogorszeniem jakości usług lub zwiększeniem szarej strefy w tym sektorze. To z kolei może prowadzić do dodatkowych problemów społecznych związanych z jakością i dostępnością usług pogrzebowych, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Idź do oryginalnego materiału