Rzym przeżywa największą mobilizację służb od lat. W sobotę, 26 kwietnia 2025 roku, odbędzie się pogrzeb papieża Franciszka, a Wieczne Miasto przygotowuje się na napływ 200 tysięcy wiernych i 130 oficjalnych delegacji z całego świata. Na liście gości m.in. prezydent USA Donald Trump z żoną Melanią, koronowane głowy i światowi liderzy.

Fot. Warszawa w Pigułce
Alarm w stolicy. Tak wygląda operacja bezpieczeństwa XXI wieku
Od piątkowego poranka na ulicach Rzymu pojawiły się tysiące dodatkowych funkcjonariuszy. Elitarne jednostki wojskowe, snajperzy na dachach, myśliwce Eurofighter patrolujące niebo, systemy antydronowe i włoski niszczyciel w porcie Fiumicino – to tylko część środków, jakie wdrożono. choćby Tyber znalazł się pod szczególnym nadzorem. Włoskie media nazywają to największą operacją zabezpieczającą w historii stolicy.
Dzień przed pogrzebem – trumna, żałobnicy i tajemniczy rytuał
W piątek, 25 kwietnia, trumna z ciałem Franciszka była wystawiona od 7:00 do 19:00 w Bazylice Świętego Piotra. Hołd oddało już ponad 100 tysięcy wiernych. O 20:00 odbył się zamknięty obrzęd zamknięcia trumny. Włożono do niej woreczek z monetami z okresu pontyfikatu oraz podpisany akt notarialny. Ceremonii przewodniczył kamerling kardynał Kevin Farrell, a w świątyni zgromadzili się najważniejsi duchowni Kościoła.
Sobota – dzień wielkiego pożegnania i drogowego paraliżu
O 10:00 na Placu Świętego Piotra rozpocznie się uroczysta msza pogrzebowa. Po niej trumna zostanie przewieziona do Bazyliki Matki Bożej Większej – to pierwszy taki pochówek od 120 lat. Przejazd przez centrum miasta będzie logistycznym wyzwaniem. Na ulicach pracować będzie 8 tysięcy funkcjonariuszy. Rzym będzie całkowicie zamknięty dla ruchu, a władze zalecają pozostanie w domach.
Kardynałowie szykują się do konklawe. Nowy papież już w maju?
W piątek odbyła się czwarta kongregacja generalna kardynałów. Choć oficjalna data konklawe nie została jeszcze ogłoszona, nieoficjalnie mówi się o jego rozpoczęciu w pierwszych dniach maja. Świat z niecierpliwością czeka na nazwisko następcy Franciszka.
Polski akcent – specjalna msza w kościele św. Stanisława
Tego samego dnia, o 18:30, w polskim kościele św. Stanisława w Rzymie odprawiona została msza w intencji papieża. Przewodniczył jej arcybiskup Marek Jędraszewski, a polska społeczność tłumnie zebrała się, by pożegnać Ojca Świętego.
Historia dzieje się na oczach świata
Rzym stał się centrum światowej uwagi. Zabezpieczenia przypominają stan wyjątkowy. Pogrzeb papieża Franciszka to nie tylko uroczystość religijna, ale też symboliczny koniec epoki. Takiego pożegnania Europa nie widziała od dekad.
Źródło: forsal.pl/warszawawpigulce.pl