Tysiące wiernych żegnają papieża Franciszka, a świat wstrzymuje oddech. Bazylika Świętego Piotra stała się epicentrum globalnej żałoby. Tysiące wiernych, dziennikarzy i przywódców z całego świata ustawiły się w gigantycznych kolejkach, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi. Trumna z ciałem zmarłego Ojca Świętego została wystawiona w nawie głównej – tak jak sam sobie tego życzył – na prostym postumencie, bez ozdób, w duchu pokory i bliskości z ludźmi.

Fot. Warszawa w Pigułce
Rekordowe tłumy – Watykan wydłuża godziny, by zdążyć przed pogrzebem
Tylko do czwartku przez bazylikę przewinęło się choćby 100 tysięcy wiernych, a do soboty spodziewany jest dwukrotnie większy napływ ludzi. Kolejki ustawiają się jeszcze przed świtem, a Watykan zdecydował się wydłużyć godziny otwarcia bazyliki do późnych godzin nocnych . Służby rozdają wodę, organizują nocne czuwania i kierują ruchem pielgrzymów, którzy przybyli z całego świata, by choć przez chwilę pożegnać papieża bliskiego ludziom.
Symboliczne gesty i łzy przywódców
Wśród żegnających Franciszka pojawiła się premier Włoch Giorgia Meloni, która – w geście jedności – ustawiła się w kolejce razem z wiernymi i modliła się przy trumnie . Jej słowa, iż „papież potrafił spojrzeć w duszę” poruszyły włoski parlament do łez. Polski prezydent Andrzej Duda ogłosił narodową żałobę na dzień pogrzebu, a przywódcy Francji, Ukrainy, USA i Argentyny potwierdzili już swoją obecność na sobotnich uroczystościach .
Procesja przez Watykan i pochówek, który przejdzie do historii
Trumna została uroczyście przeniesiona w procesji z Domu Świętej Marty do Bazyliki Świętego Piotra. Wbrew tradycji, papież Franciszek nie zostanie pochowany w Grobach Watykańskich – zgodnie z jego wolą spocznie w Bazylice Matki Bożej Większej, gdzie przez lata modlił się przed i po każdej ze swoich ponad stu podróży apostolskich . To pierwszy taki pochówek papieża od ponad wieku – kolejny wyraz jego przełomowego podejścia do funkcji biskupa Rzymu.
Ostatnie pożegnanie – historyczny pogrzeb już w sobotę
W piątek wieczorem Watykan przeprowadzi ceremonię zamknięcia trumny, a w sobotę o 10:00 odbędzie się msza pogrzebowa na Placu Świętego Piotra. To wydarzenie zapowiada się jako jedno z największych w historii Kościoła – zgromadzi zarówno głowy państw, jak i miliony wiernych na całym świecie, którzy śledzą transmisję i oddają hołd papieżowi odważnych reform i bezkompromisowej troski o ubogich .
Świat w żałobie – Watykan sceną duchowej mobilizacji
Franciszek do końca pozostał sobą – pokornym, bezpośrednim i bliskim każdemu człowiekowi. Jego śmierć wywołała nie tylko ból, ale i duchowe przebudzenie. Tłumy modlące się w nocy przy trumnie, łzy pielgrzymów, cisza i zaduma – to nie tylko pożegnanie papieża, ale też symboliczny moment, w którym świat na nowo odkrywa, czym jest wspólnota.
Źródło: PAP/warszawawpigulce.pl