Północna obwodnica Końskich to inwestycja, która planowana jest już od 10 lat. W 2025 roku w końcu powinny ruszyć prace związane z pierwszym etapem jej realizacji. Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przeznaczy na ten cel 55 milionów złotych.
W grudniu 2024 roku uchwalono Budżet Województwa Świętokrzyskiego na 2025 rok. Wtedy właśnie przypieczętowano los koneckiej obwodnicy.
– „Już od czasu, kiedy Sejmik Wojewódzki w grudniu uchwalił Budżet Województwa na rok 2025 było wiadomo, iż jedną z ważniejszych pozycji kosztowych będzie budowa w etapie pierwszym obwodnicy w Końskich. Na początku stycznia Zarząd Województwa przyjął dokumenty dotyczące wykonawstwa tego budżetu i wiemy już, iż przetarg na budowę tej obwodnicy zostanie ogłoszony najprawdopodobniej w lutym i powinien być do końca pierwszego kwartału rozstrzygnięty”
O długiej i bolesnej historii planowania inwestycji opowiedział nam burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański:
– „Projekt tej obwodnicy powstawał w bólach. Żeby on w ogóle powstał, gmina Końskie zdecydowała się na podpisanie porozumienia z Zarządem Województwa Świętokrzyskiego w roku 2015. Na mocy tego porozumienia, gmina Końskie zleciła wykonanie koncepcji przebiegu tej trasy. Zobowiązała się również pozyskać decyzję środowiskową i pozyskać koncepcję wykonawczą, czyli program funkcjonalno-użytkowy. To było ważne, dlatego iż zgodnie z tą pierwotną umową województwo miało zamiar ogłosić przetarg na zasadzie 'zaprojektuj i wybuduj’ na podstawie tych dokumentów. W roku 2018 myśmy tę kompletną dokumentację przekazali, ale w województwie nastąpiła zmiana, na podstawie doświadczeń realizacji według żółtego fidic-u uznano, iż jednak jest zbyt dużo niewiadomych i zagrożeń, dlatego koncepcja stała się podstawą zamówionej dokumentacji. Potem różnego rodzaju problemy, w tym COVID, spowodowały przesunięcia terminów, czyli wykonanie dokumentacji trwało dwa lata dłużej niż wynikało z pierwotnego kontraktu”
Cała północna obwodnica Końskich ma mieć długość 6 kilometrów. Zaczynać się będzie rondem w Kornicy. Następnie prowadzić będzie w stronę Młynka koło Nieświnia. Ten odcinek będzie miał 2 kilometry długości i będzie zrealizowany w pierwszym etapie prac. Na ten cel przeznaczone będzie ponad 55 milionów unijnego dofinansowania.
– „Pierwszy etap będzie stosunkowo prosty, ponieważ nie przewiduje on żadnych większych obiektów inżynieryjnych. Nie ma mostów czy wiaduktów, które by podrażały koszt inwestycji. Choć są przepusty i są drogi techniczne, które pozwalają na to, żeby zorganizować nieco inaczej ten ruch na drogach dochodzących do obwodnicy i umożliwiających dojazdy do przeciętych nową drogą, nowym traktem działek, w tym przypadku chodzi głównie o działki leśne, by ułatwić projektantowi i inwestorowi, czyli Świętokrzyskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich projektowanie, a potem budowanie tej drogi. Część dróg, do tej pory gruntowych, dojazdowych do pól, w miejscowościach Rogów i Młynek, gmina Końskie upubliczniła, czyli przekształciła w drogi publiczne. To w drugim kroku będzie oznaczało prawdopodobnie przebudowę tych dróg, ale póki co to już ułatwiło projektowanie i uzyskanie decyzji ZRID” – opisuje Obratański.
Powstanie obwodnicy dla mieszkańców Końskich oznacza ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych przez samo miasto, co może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Proces przetargowy powinien ruszyć już w lutym bieżącego roku, a wykonawca powinien zostać wyłoniony do końca pierwszego kwartału. Do tematu tej inwestycji na pewno jeszcze niejednokrotnie wrócimy.