Polska wyrasta na jeden z najbardziej perspektywicznych rynków hotelarskich w Europie, przyciągając zarówno podróżnych, jak i inwestorów – przekazano w raporcie Leonardo Hotels. W latach 2023 – 2025 Warszawa i Kraków odnotowują wzrost liczby obiektów hotelowych – dodano.
Zgodnie z danymi w raporcie CoSTAR w latach 2023-2025 Warszawa i Kraków odnotowują wzrost liczby obiektów hotelowych odpowiednio o 8 proc. i 2 proc. W ocenie twórców raportu Leonardo Hotels, nowe połączenia lotnicze z Lotniska Chopina w Warszawie oraz lotniska w Krakowie otwierają nowe możliwości dla rynku hotelarskiego, „zwiększając dostępność Polski dla międzynarodowych gości i wzmacniając jej pozycję jako centrum podróży biznesowych i turystycznych”.„Polska wyrasta na jeden z najbardziej perspektywicznych rynków hotelarskich w Europie, przyciągając zarówno podróżnych, jak i inwestorów” – podkreślono w informacji. Wyjaśniono, iż wzrost średniego przychodu z pokoju (RevPAR) wskazuje na opłacalność inwestycji w sektorze hotelowym, przyciągając uwagę inwestorów na polskim rynku. „W odpowiedzi na rosnące oczekiwania gości – zarówno pod względem komfortu, jak i jakości obsługi – nowe obiekty oraz podnoszony standard usług stają się kluczowym elementem wzrostu wartości rynku” – dodano.
W publikacji zwrócono uwagę, iż w 2024 roku w polskim rynku hotelarskim wzrosty widoczne były zarówno w kontekście średnich przychodów z pokoju (RevPAR), jak i obłożenia. Zgodnie z danymi zgromadzonymi za 12 miesięcy od października 2023 na rynku warszawskim i krakowskim, w stolicy odnotowano 2,5 proc. wzrost RevPAR rdr, a w Krakowie – 8,6 proc.
Zauważono, iż liczba turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych wzrasta z każdym rokiem. Powołując się na dane GUS wskazano, iż w okresie styczeń-sierpień 2024 r. liczba turystów ogółem wyniosła 26,06 mln wobec 24,69 mln w analogicznym okresie 2023 roku. Tylko w sierpniu 2024 roku do Polski przyjechało o 175,43 tys. więcej turystów zagranicznych. Pod względem całkowitej liczby gości w I kw. 2024 roku Polska znalazła się na 7. miejscu w Europie, wyprzedzając takie kraje jak Portugalia, Grecja czy Chorwacja.
„Wśród Polaków wzrasta również popularność krótkich wyjazdów typu City Break. Według badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Leonardo Hotels 75 proc. dorosłych Polaków korzysta z wyjazdów w tym modelu. Co trzeci ankietowany (36 proc.) deklaruje więcej niż jeden wyjazd w takim modelu odpoczywania. Co piąty respondent (22 proc.) korzysta z niego raz do roku, a rzadziej niż raz do roku – 19 proc. respondentów.” – podsumowano.
Badanie przeprowadzono w maju 2024 roku. Metoda badawcza: wywiady on–line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Próba badawcza i respondenci: przeprowadzono 802 ankiety z reprezentatywną próbą Polek i Polaków powyżej 18 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.
Leonardo Hotels Central Europe z siedzibą w Berlinie, odpowiada za portfolio hoteli w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Polsce, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. Sieć działa w 10 krajach i 48 destynacjach, i oferuje 110 hoteli z ponad 18 tys. pokojami.