33 lata temu w siedzibie stanowej legislatury z inicjatywy ówczesnego reprezentanta stanowego Stanleya Krawca po raz pierwszy odbyły się obchody Polskiego Dnia. Zwyczaj ten, zapoczątkowany w związku z okrągłą, 200. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja i kontynuowany w kolejnych latach, stał się już tradycją.
Tegoroczne obchody Polskiego Dnia na Kapitolu w Hartford, upamiętniające 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, miały bardzo uroczysty przebieg, zarówno ze względu na wyjątkową oprawę, jak i obecność najwyższych reprezentantów stanowych władz. Gospodarzem uroczystości była Susan Bysiewicz, zastępca gubernatora Connecticut oraz reprezentant stanowy Peter Tercyak. Wśród gości byli między innymi senator Richard Blumenthal oraz gubernator Connecticut Ned Lamont. Polskie władze reprezentował wicekonsul Mateusz Dębowski z konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku.
Ceremonia, w której udział wzięli weterani z placówek Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Hartford i New Britain wraz z członkiniami Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP, młodzież szkolna i Chór Polonia Paderewski pod dyrekcją Klaudia Naumowicz Niewiadomskiej, rozpoczęła się przed gmachem stanowego Kapitolu, na który przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” wciągnięta została polska flaga. Następnie Susan Bysiewicz i Peter Tercyak powitali zgromadzonych, a ks. John Gancarz, proboszcz parafii Sacred Heart w New Britain, wygłosił inwokację. Deborah Anne Krawiec, córka inicjatora obchodów, przedstawiła krótką genezę tej uroczystości. Głos zabrali też przewodniczący stanowej Izby Reprezentantów Matt Ritter i rewident stanowy Sean Scanlon.
Głównym punktem obchodów było wręczenie proklamacji zasłużonym członkom Polonii w Connecticut. Wyróżnieni zostali Anna Smerdel-Ramoya, Ania i Michał Horelikowie oraz burmistrzowie: Waterbury Paul Pernerewski i Berlin Mark Kaczynski. Pośmiertnie przyznano również wyróżnienie śp. ks. prałatowi Danielowi Plocharczykowi.
Po części oficjalnej wyróżnionych i gości zaproszono do pamiątkowego zdjęcia.
JLS
Fot. Robert Iwanicki, facebook
Anna Smerdel-Ramoya
Anna Smerdel-Ramoya do USA przeprowadziła się w 2005 roku. Początkowo pracowała jako kierownik działu badawczego w Szpitalu Świętego Franciszka w Hartford. Od tego samego roku zaangażowała się w działalność Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford, gdzie pełniła funkcję prezes zarządu, dyrektor i nauczycielki. Dołączyła również do ZHP w Hartford, wspierała Polski Dom Narodowy w Hartford, jest też aktywnym członkiem Polskiego Klubu Kulturalnego Greater Hartford, Inc.
Ania i Michał Horelik
Oboje są szanowanymi członkami polskiej społeczności w Connecticut, od ponad 50 lat działając na rzecz zachowania i promowania kultury i dziedzictwa polskiego w stanie. Ania dorastała w New Britain w dzielnicy znanej dzisiaj jako „Mała Polska”. Jej rodzice byli bardzo aktywni w polskiej społeczności, a ona od najmłodszych lat była zanurzona w kulturze polskiej, należąc m.in. do harcerstwa, za pomocą którego – na Pierwszym Światowym Zlocie Harcerstwa Polskiego w 1969 r. – poznała swojego przyszłego męża Michała. Michał Horelik wyemigrował z Polski do USA z rodzicami. Po ukończeniu Uniwersytetu w New Haven pracował jako inżynier. Oboje przez cały czas są zaangażowani w ruch harcerski.
Śp. ks. prałat Daniel Plocharczyk
Urodził się w New Britain 17 lipca 1948 roku. Uczęszczał do szkoły Sacred Heart w New Britain, Seminarium św. Tomasza w Bloomfield oraz Seminarium św. Marii w Baltimore, MD. Został wyświęcony na kapłana w katedrze św. Józefa w Hartford 25 maja 1974 roku, gdzie odprawił swoją pierwszą mszę św. Został mianowany prałatem przez papieża Jana Pawła II 4 sierpnia 1993 roku. Służył w parafiach w Meriden, Enfield, Hartford i New Britain, gdzie przez ponad 20 lat sprawował funkcję proboszcza polskiej parafii Sacred Heart, walnie przyczyniając się do jej rozwoju zarówno, duchowego, jak i finansowego. Był też sekretarzem arcybiskupa, kanclerzem archidiecezji Hartford, moderatorem kurii. Zmarł 12 kwietnia 2024 roku.