29 czerwca odbyła się 16. edycja Polskiego Festiwalu na Staten Island, jednej z największych polonijnych plenerowych imprez na Wschodnim Wybrzeżu. Wydarzenie zorganizowane w Snug Harbor Cultural Center przez parafię św. Stanisława Kostki na Staten Island zgromadziło blisko 2.5 tysiąca uczestników.
























Święto polskiej kultury
Festiwal oficjalnie rozpoczął się tuż po południu od powitania wszystkich obecnych przez ks. Jacka Woźnego, proboszcza parafii św. Stanisława Kostki na Staten Island, a zarazem twórcę festiwalu. Gości honorowych przedstawiła prowadząca imprezę Monika Adamski, redaktor naczelna Radia Rampa. Na scenie pojawili się między innymi: Beata Gądek – tegoroczna Marszałek Parady Pułaskiego kontyngentu Staten Island, Bożena Niebrzydowska – prezes Komitetu Parady Pułaskiego na Staten Island, Klaudia Masłowska – menadżer oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Staten Island oraz Paweł Wierzbicki reprezentujący kancelarię Block O’Toole & Murphy, LLP.
Na miejscu obecna była także Miss Polonia ze Staten Island Bianca Kamiński, a także lokalne Junior Miss – Lily Theresa Feliciano oraz Angelica Majewska, które będą reprezentować Staten Island podczas tegorocznej Parady Pułaskiego. W festiwalu wzięła również udział wicekonsul Anna Wańczyk z konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku. Hymny polski i amerykański zaśpiewała Daria Niebrzydowska. Na koniec części oficjalnej wszyscy obecni zostali zaproszeni do tradycyjnego poloneza, który poprowadził ks. Jacek Woźny.
Moc atrakcji
Polski Festiwal na Staten Island to przede wszystkim polska muzyka, artyści i występy na żywo na festiwalowej scenie. Jak zwykle nie zabrakło gości z Polski, w tym roku uczestnicy festiwalu mogli podziwiać Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo z Wielkopolski. Kilkakrotnie na scenie pojawił się gorąco oklaskiwany Tomek Popławski (Junior), a cały wieczór do tańca i zabawy przygrywał zespół The Masters. Prawdziwą muzyczną gwiazdą imprezy była charyzmatyczna polska wokalistka Dagga, która zaprezentowała obecnym niezwykle energetyczny występ, wykonując kompilację własnych kompozycji oraz znanych utworów popowych i rockowych.
W trakcie festiwalowego dnia odbyły się liczne konkursy, takie jak konkurs jedzenia pierogów czy też konkurs picia piwa. Wiele emocji wzbudziła również rywalizacja o tytuły Króla i Królowej Festiwalu. W tym konkursie mogli wsiąść udział uczestnicy w każdym wieku, a zwycięzcą zostawał właściciel najefektowniejszego patriotycznego stroju. Wygrywała ta osoba, która otrzymała największy aplauz publiczności, co osobiście oceniał ks. Jacek Woźny. Dla zwycięzców przewidziano korony oraz atrakcyjne nagrody. Pod koniec festiwalu tradycyjnie odbyła się również loteria fantowa. Nikt nie był tutaj bez szans, gdyż każdy uczestnik festiwalu przy zakupie biletu otrzymywał automatycznie jeden los na loterię. Wygrać można było m.in. Thermomix, produkty firmy Apple oraz 65-calowy telewizor.
Rozrywka dla całych rodzin
Polski Festiwal na Staten Island od początku swego istnienia jest imprezą prawdziwie rodzinną. Podobnie jak i w latach ubiegłych wstęp dla dzieci poniżej 12. roku życia był darmowy, a na miejscu dla najmłodszych czekało wiele atrakcji i niespodzianek – karuzele, dmuchańce, słodycze, zabawy i gry. Była też możliwość zapoznania się z prawdziwym wozem strażackim i jego załogą, a także z radiowozem policyjnym. A fani zabytkowej motoryzacji mogli podziwiać prawdziwe perełki, gdyż na placu zaparkowały stara warszawa i łada.
Bogata była też festiwalowa oferta gastronomiczna. Dla miłośników rodzimej kuchni przygotowano cały asortyment polskich dań, takich jak pierogi, kiełbasy z grilla oraz zapiekanki. Był również food truck z lodami. Na spragnionych czekały napoje w szerokim wyborze. Na festiwalowym placu stanęło również wiele namiotów, gdzie swoją ofertę prezentowały firmy i organizacje. Obecni byli między innymi przedstawiciele oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Staten Island.
Wspólny sukces
– Nietrudno o pozytywne wrażenia, skoro tyle osób bawiło się dzisiaj doskonale, a pogoda dopisała – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” ks. Jacek Woźny. – Cieszę się, iż kolejna edycja naszego festiwalu okazała się równie udana jak poprzednie. Zawsze staramy się, aby na naszym festiwalu było różnorodnie, dzięki czemu osoby w każdym wieku mogą znaleźć coś dla siebie. I nie chodzi tutaj tylko o muzykę, ale również o jedzenie i inne atrakcje. Na organizację i sukces festiwalu składa się wysiłek wielu ludzi i za to dziękuję im z całego serca. Dziękuję wszystkim gościom, sprzedawcom, sponsorom, a także naszym wolontariuszom za ich czas i poświęcenie. Do zobaczenia za rok, na 17. edycji festiwalu! – dodaje.
Organizacja Polskiego Festiwalu na Staten Island nie byłaby możliwa bez udziału licznych sponsorów. Należą do nich: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Block O’Toole & Murphy, LLP (Paweł Wierzbicki), United Poles FCU, Mason Tenders District Council, Elefterakis & Elefterakis Law (Paul Cordaso), Asbestos Local 78, Ashnu International Corp., Island Toyota, A.S.A.R. International (Andrzej Szczech i Aneta Susz), Beata Gądek, ESQ., ALL State (Tomas Kowalski), Lowell Food, Laborers International Union Local 79 i Radio Rampa.
Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz