24 kwietnia w polskiej ambasadzie w Tokio odbyła się uroczystość honorująca br. Zenona Żebrowskiego – polskiego misjonarza, współpracownika św. Maksymiliana Kolbe, opiekuna sierot i ubogich. Gościem specjalnym obchodów był o. Jerzy Żebrowski, proboszcz polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie, a prywatnie bratanek br. Zeno.
Brat Zeno (Zenon) Żebrowski urodził się w 1898 roku. Wstąpił do zakonu franciszkańskiego, gdzie współpracował z o. Maksymilianem Kolbe i właśnie razem z nim udał się na misję do Japonii, docierając do Nagasaki 24 kwietnia 1930 roku. niedługo po przyjeździe zaczęli drukować na miejscu „Rycerza Niepokalanej” w języku japońskim pod tytułem „Seibo no Kishi”. Br. Zeno miał też ogromny udział w powstaniu katolickiego klasztoru w Nagasaki, nazwanego „japońskim Niepokalanowem”.
O. Kolbe wrócił do Polski, natomiast br. Zeno został w Japonii. W 1945 r. przeżył wybuch bomby atomowej. Po zakończeniu II wojny światowej zaczął organizować sierocińce dla miejscowych dzieci i zakładać domy dla bezdomnych. Zasięg jego działalności był tak duży, iż rząd zapewnił mu darmowy transport japońskimi pociągami i autobusami. Japończycy nadali mu tytuł „Wujka Sierot”. W 1969 roku otrzymał z rąk cesarza Order Świętego Skarbu IV klasy, a w 1979 roku (jeszcze za jego życia!) u stóp góry Fuji wzniesiono mu pomnik autorstwa Adolfa Ryszki i Togashiego Hajime. Również rząd polski uhonorował br. Zenona, przyznając mu w 1976 roku Złoty Krzyż Zasługi. Zakonnik zmarł 24 kwietnia 1982 roku – w tym samym dniu, w którym przybył do Japonii.
Nieprzypadkowo zatem wybrano datę obchodów Dnia Brata Zenona Żebrowskiego, które miały miejsce w ambasadzie RP w Tokio. Przybyłych na uroczystość powitał ambasador Paweł Milewski, który w sposób szczególny podziękował o. Jerzemu Żebrowskiemu z Bostonu za przemierzenie dosłownie pół świata, by uczestniczyć w tym wydarzeniu. O. Jerzy miał okazję poznać osobiście swego stryja w 1971 r. w Rzymie – obaj byli obecni na beatyfikacji o. Maksymiliana Kolbego. Jak sam wspomina, zadał mu wtedy, jako chłopiec, pytanie o to, co jest ważne w życiu. Brat Zeno odpowiedział, iż należy być dobrym człowiekiem. „Pozostało mi to w sercu na całe życie” – stwierdził o. Jerzy w rozmowie z przedstawicielem Katolickiej Agencji Informacyjnej. Podczas uroczystości podzielił się swoimi wspomnieniami o stryjku oraz przemyśleniami na temat podobieństw franciszkańskiego życia.
W ramach uroczystości w polskiej ambasadzie w Tokio otwarto wystawę poświęconą działalności br. Zeno. Wprowadzenie do wystawy wygłosili Justyna Roguska – wicedyrektorka Instytutu Polskiego w Tokio oraz pisarz Jin Ishitobi – autor wydanej w 1998 roku książki „Brat Zeno i Miasto Mrówek”. Przedstawiono także minimusical pt. „Zeno, posłaniec wiatru z Polski”, a chór dziewczęcy ze stołecznej szkoły katolickiej da koncert. Zgromadzeni wysłuchali także dwóch utworów Fryderyka Chopina. Ambasada przygotowała też degustacje polskich potraw dla przybyłych gości – w przeważającej większości Japończyków, którzy mimo upływu lat wciąż pamiętają i darzą ogromną estymą misjonarza z Polski.
Więcej informacji o br. Zeno Żebrowskim oraz wiele zdjęć archiwalnych można znaleźć na poświęconej mu stronie internetowej www.brotherzeno.com
JLS
Fot. Archiwum o. J. Żebrowskiego, brotherzeno.com