Turniej o Kryształowego Siewcę to już czwarta edycja w Poznaniu, ale jego historia sięga dużo dalej. Tegoroczne wydarzenie zyskało dodatkowy blask – zostało bowiem wzbogacone o Akademickie Mistrzostwa Polski, które odbędą się dopiero po raz drugi w historii.
– To ogromna radość, iż Poznań może gościć tak ważne wydarzenie taneczne i promować polską kulturę na taką skalę – mówi Gałęska.
W sobotę, 31 maja, na parkiecie pojawi się aż 144 pary, prezentujące 156 tańców. W niedzielę natomiast do rywalizacji staną 34 pary studenckie, reprezentujące 10 uczelni z całej Polski, m.in. z Warszawy, Trójmiasta, Rzeszowa i Krakowa.
Najbardziej widowiskowym punktem programu będzie gala finałowa w sobotę o godz. 16:00, która rozpocznie się od wspólnego poloneza wszystkich par – czyli aż 144 tancerzy na jednym parkiecie.
– To niezwykle spektakularny moment, który zawsze robi ogromne wrażenie na publiczności – podkreśla Gałęska.
Widzowie będą mogli śledzić zmagania w ośmiu kategoriach wiekowych, a każda para zostanie oceniona przez profesjonalne jury. Co ciekawe, po każdej rundzie sędziowie oceniają pary indywidualnie na oczach publiczności, co daje widzom możliwość bezpośredniego wglądu w proces oceny.
Turniej obejmuje szeroki zakres wiekowy uczestników – od najmłodszych, już od 7. roku życia, aż po kategorię senior 50+. Najmłodsi uczestnicy zatańczą krakowiaka i polkę – tę ostatnią wybrano ze względu na jej rytmiczny, łatwy do przyswojenia charakter.
Nie mniej emocji wzbudzają Akademickie Mistrzostwa Polski, w których startują wyłącznie osoby w wieku 18–30 lat. Pary reprezentują swoje uczelnie, a nie ośrodki taneczne, co dodaje wydarzeniu charakteru międzyuczelnianej rywalizacji. Oprócz konkurencji indywidualnych, zaplanowano także zmagania drużynowe.
Choć mowa o tańcach narodowych, uczestnicy nie występują w tradycyjnych strojach ludowych. Na parkiecie królują fraki, garnitury i wieczorowe suknie, co nadaje turniejowi elegancki, niemal balowy charakter.
– To dowód na to, iż polskie tańce narodowe mogą być nie tylko folklorystyczne, ale i pełne klasy – mówi Gałęska.
Wzrost zainteresowania tańcami narodowymi widać także w mediach – niedawno jeden z odcinków „Tańca z Gwiazdami” był poświęcony właśnie tym stylom, a uczestnicy wspomnieli o poznańskim turnieju, zapraszając do udziału.
– To wielka duma, iż możemy być częścią takiej kulturowej odnowy – podkreśla Julia Gałęska.
Co więcej, polonez – taniec otwierający turniej – został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, co podnosi rangę wydarzenia i przypomina o jego historycznym znaczeniu.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i otwarte dla publiczności. Organizatorzy zachęcają, by przyjść z dziećmi, dziadkami i znajomymi – miejsc siedzących i atrakcji nie zabraknie.
– To idealna okazja, by poczuć dumę z polskiej kultury i spędzić wyjątkowy weekend z tańcem na najwyższym poziomie – mówi Gałęska.
Turniej odbędzie się w Centrum Kultury Fizycznej przy ul. Dojazd 7 na Golęcinie – tuż przy Parku Sołackim. Spacer, lody i krakowiak na żywo? W ten weekend Poznań naprawdę tańczy po polsku.
