Półwiecze festiwalu harcerskiego na wystawie w MHK

1 rok temu
Zdjęcie: Półwiecze festiwalu harcerskiego na wystawie w MHK


Wyjątkowa wystawa, prezentująca najważniejsze wydarzenia z 50-letniej historii Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, została otwarta w Muzeum Historii Kielc. Ekspozycja opowiada o twórcach, choreografach i uczestnikach odbywającego się cyklicznie wydarzenia, które przyciąga do województwa świętokrzyskiego młodych artystów z Polski i zagranicy.

Arkadiusz Szostak, komendant Chorągwi Kieleckiej mówi, iż wystawę powinni zobaczyć wszyscy mieszkańcy miasta.

– Ta wystawa to historia półwiecza naszego miasta, a także historia kielczan. Oni towarzyszyli wydarzeniom festiwalowym przez ostatnie 50 lat, a zatem jest to historia naszych dziadków, babć, rodziców, ale także nasza – dodaje komendant.

Janusz Syrokomski był komendantem pierwszych czterech festiwali. Jak wspomina, od początku był pod wrażeniem kieleckiej Kadzielni, na której realizowane są występy.

– To było coś urokliwego – wąwóz i woda w kolorze szmaragdowym. Do dziś jestem pod wrażeniem tego miejsca. Na dodatek nie było dachu, w związku z tym doskonale było widać otaczające scenę skały. Wieczorem można je było podświetlać i robić plenerowe widowisko – wspomina.

Jarosław Bukowski w 1992 roku był komendantem festiwalu, a od wielu lat związany jest z tym przedsięwzięciem jako konferansjer. Jak przyznaje, od lat nie zmienia się entuzjazm, który bije od uczestników wydarzenia.

– Zmienia się z kolei technika i możliwości związane z organizacją koncertu. Istnieje możliwość stworzenia nowoczesnej scenografii – mówi.

– Festiwal Harcerski jest marką samą w sobie – zaznacza wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki.

– Jest to ogromna wartość dla naszego miasta i bardzo dużo osób z Polski i zza granicy kojarzy Kielce właśnie z tą imprezą. Wychowywały się przy nim całe pokolenia harcerzy i harcerek – dodaje.

W jednej z sal można zobaczyć reprodukcję kroniki harcerskiej zespołu „Wartaki”, gdzie zawarto relację z pobytu na pierwszym festiwalu harcerskim. Jest to opowieść młodych ludzi opisujących to jak się bawili w Kielcach. Ponadto, zwiedzający mogą zobaczyć elementy wyposażenia harcerskiego, z których korzystano w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.

Najbliższy festiwalowy „Wiatraczek” rozkręci się 6 lipca.


Idź do oryginalnego materiału