Pomoc dla wszystkich w ramach „Dolnośląskiej Sieci Wsparcia”. Na czym ma polegać?

2 tygodni temu

Co do zasady, chodzi o to, żeby Dolnoślązacy w trudnej sytuacji życiowej, w której mogą się znaleźć, nigdy nie pozostawali sami, żeby czuli, iż zostaną objęci wsparciem – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Takie osoby już w szpitalu będą mogły liczyć na wsparcie ze strony specjalistów, po to, aby jak najszybciej mogły się oswoić z nową sytuacją życiową.

Projekt jest realizowany przez organizacje pozarządowe we wszystkich subregionach naszego województwa w oparciu o szpitale marszałkowskie, jako minimum. Mówimy tutaj o szpitalu w Jeleniej Górze, w Legnicy, Wałbrzychu i Wrocławiu – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

We Wrocławiu taki projekt będzie realizowany w Specjalistycznym Szpitalu im. Marciniaka przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu przy współpracy z fundacją „Moc pomocy”.

Podopieczni, którzy trafiają do szpitala, będą obsługiwani i otrzymają wsparcie już na samym początku swojej drogi do sprawności. Myślę, iż te godziny, które będziemy mogli zaoferować podopiecznym, ich rodzinom, czyli wsparcie psychologa, wsparcie managera rehabilitacji, kwestia pielęgniarki, fizjoterapeuty, kolejnych specjalistów, którzy również indywidualnie będą dobierane do potrzeb, będą kompleksowym wsparciem dla osób potrzebujących – mówi Rafał Mikołajczyk, prezes Fundacji „Moc Pomocy”.

Jak zaznaczają specjaliści, taki projekt to jest coś, czego do tej pory ogromnie brakowało.

Pacjenci, którzy choćby będą leczeni na najwyższym poziomie medycznym, często nie mają tej kontynuacji później. Musimy zdawać sobie sprawę, iż oni w większości przypadków są w całkowicie nowej sytuacji życiowej, na którą nie da się przygotować. Ta osoba musi sobie z nią z dnia na dzień poradzić – mówi prof. dr hab. Szymon Dragan, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu im. T. Marciniaka.

Ta rehabilitacja, to postępowanie, wdrażanie, przyśpieszanie powrotu do społeczeństwa spowoduje, iż ich napęd i chęć będzie dużo silniejszym, bo nie zostaną sami sobie. Te rodziny też nie zostaną same z tym pacjentem poszkodowanym, który naprawdę wymaga wielopłaszczyznowej opieki – mówi Artur Wieraszko, z-ca dyrektora ds. medycznych Szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu.

Program będzie realizowany w ciągu dwóch najbliższych lat. Na ten cel samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczył milion złotych.

Idź do oryginalnego materiału