Pomysłowość przede wszystkim. Czym dawniej bawiły się dzieci?

2 tygodni temu

Zabawki to jedne z najpopularniejszych świątecznych prezentów dla dzieci. Najmłodsi uwielbiają dostawać je na mikołajki czy znajdować pod choinką. W dzisiejszych czasach mogą liczyć na coraz bardziej zaawansowane technologicznie upominki. Jednak zabawki to domena dzieci nie od dziś. Jakich przedmiotów dawniej używano do zabawy?

Z uwagi na mniej zaawansowany rozwój technologiczny, w dawnych czasach stawiano na zabawki wykonywane manualnie i z naturalnych materiałów. Dużą popularnością cieszyły się lalki szmaciane, szyte z kawałków materiału i wypełniane trocinami lub wełną. Jak wskazuje Muzeum Wsi Lubelskiej, takie lalki były często unikatowe i miały swoje imiona oraz własne historie.

Wśród zabawek, po które chętnie sięgały dzieci, znajdowały się również drewniane klocki, wózki, koniki na biegunach, bączki, jo-jo czy wirujące wiatraczki.

Do eksperymentów muzycznych często służył dzieciom prosty drewniany instrument – fujarka. Pozwalał on na wydawanie dźwięków i rozwijanie muzycznej pasji. Z kolei tzw. klasyki, popularne głównie wśród chłopców, używane były do różnego rodzaju gier zręcznościowych.

Warto podkreślić, iż dawniejsze zabawki cechowała duża kreatywność i pomysłowość ich twórców. Jako iż niegdyś zabawki nie były tak łatwo i licznie dostępne jak dziś, najmłodsi sami tworzyli przedmioty, które dostarczały im rozrywki. Używali do tego materiałów, które mogli pozyskać bez trudu, a więc między innymi patyków, kamieni czy szmatek. Co ważne, gry i zabawy tworzone były na bieżąco, a ich ramy wyznaczane były przez dostępne materiały i wyobraźnię dzieci. Miało to niebagatelny wpływ na rozwój kreatywności najmłodszych, a także ich umiejętności manualne.

Jak podkreśla Muzeum Wsi Lubelskiej, zabawki z przeszłości miały swój niepowtarzalny urok i wartość sentymentalną. Są symbolem czasów, w których liczyła się przede wszystkim wyobraźnia i wspólna zabawa z rówieśnikami.

Muzeum Wsi Lubelskiej / RL / opr. WM

Fot. Muzeum Wsi Lubelskiej

Idź do oryginalnego materiału